Pioneer MONITOR 5 - monitor na 5

Pioneer MONITOR 5 - monitor na 5

1. Pioneer MONITOR 5 – wstęp

Słuchawki te długo – ponad rok, czekały na recenzję co stało się regułą u mnie. Teraz też czekają trzy słuchawki, jedne bardzo długo i DAP. Niestety tak jest, bo to moje hobby po pracy, a latem jeszcze inne przyjemności wołają. Lato nadal trwa ale postanowiłem się zebrać i opisać co potrafią japońskie słuchawki od ulubionej przeze mnie firmy. Tak wiem, że premierę miały dawno temu, 5 lat albo coś koło tego i to właśnie jest dla mnie najlepszy czas aby zwrócić Twoją uwagę na nie. Wynika to z faktu, że nadal są oferowane jako bieżący model i nie mają następcy, nawet wersji poprawionej mk2, a są jednymi z ciekawszych słuchawek na rynku. Dużo wcześniej opisałem model szczytowy MASTER 1 i jego niesamowity dźwięk sprowokował mnie do zakupu i poznania tańszego brata – MONITOR 5, który kosztuje 4,5kzł

2. Pioneer MONITOR 5 – budowa

MONITOR 5 zapakowany jest w otwieranym do tyłu, czarnym, tekturowym kuferku, w lakierowanej obwolucie ze zdjęciami i opisem zawartości.

                                  pioneer monitor 5 obwoluta zewnetrznapioneer monitor 5 zawartosc tekturowego kuferka

W środku w gąbkowych profilach leżą słuchawki, które od pierwszego spojrzenia robią wrażenie produktu wysokiej klasy i po wzięciu w dłonie to się potwierdza. Powyżej jest pudełko, a w nim druga para poduszek, obszytych welurem.

pioneer monitor 5 w komplecie dwa typy poduszek
Pod słuchawkami i przekładką z gąbki znajdują się trzy przewody typu Litz z miedzi beztlenowej, nie podano jakiej klasy czystości.

pioneer monitor 5 trzy kable w komplecie
Jeden ma długość 1,6m, drugi 3m, obydwa zakończone wtyczkami mini Jack. W komplecie jest też przejściówka z małego na duży Jack. Trzeci kabel ma długość też 1,6m ale zakończony jest symetrycznym wtykiem mini Jack 2,5mm do łączenia z DAP-ami.

pioneer monitor 5 wtyczki mini jack 25mm i 35mm z miedzianymi korpusamiWszystkie wtyczki mają korpusy metalowe i moletowane aby nie ślizgały się w trakcie wpinania i odpinania. Bardzo wygodne.
MONITOR 5 to bardzo zaawansowane technicznie słuchawki, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Widać, że są zamknięte ale to nic nie mówi o materii.

pioneer monitor 5
Otóż korpusy i kapsle tworzące komory, wykonane są ze stopu magnezu, a więc materiału o bardzo dużej sztywności i bardzo małej wadze. Dla porównania SONY Z7 i FOCAL Elegia komory zrobione mają z plastiku.
Przetwornik zastosowany przez Pioneer jest dynamiczny, ma średnicę 50mm i membranę zrobioną z celulozy przetworzonej i modyfikowanej tak aby uzyskać długość włókien na poziomie nanometra. Dzięki temu materiał jest bardzo lekki i mocny. Membrana jest chroniona ażurową konstrukcją z plastiku i gęstą siateczką nylonową.

pioneer monitor 5 elementy chroniace membrane
Na mnie jeszcze większe wrażenie robi budowa wewnętrzna muszli. Wiadomo, że aby słuchawki zamknięte dobrze grały, trzeba wytłumić/rozprężyć ciśnienie wytwarzane przez tylna stronę membrany. W otwartych modelach tego problemu nie ma, bo dźwięk ucieka swobodnie na zewnątrz dlatego łatwo zrobić słuchawki tego typu i dlatego niewiele jest modeli zamkniętych, a jeszcze mniej dobrze grających. Inżynierowie firmy Pioneer rozwiązali problem w nietypowy i skomplikowany sposób. Po zdjęciu poduszki widać, że wokół przetwornika, w korpusie są na obwodzie otwory, które łączą tylną komorę z przednią.

pioneer monitor 5 membrana 50mm z modyfikowanej celulozy
W rzeczywistości budowa jest bardziej złożona, co pokazuje schemat przekroju muszli, zaczerpnięty ze strony producenta.

pioneer monitor 5 budowa wewnetrzna
Widać że, membrana pracuje w małej komorze, która ma w centrum otwór stratny/dyfuzor, przez który ciśnienie rozpręża się do drugiej komory usytuowanej za i wokół głównej jako pierścień. Dopiero z niej rozprężone ciśnienie fali dźwiękowej przechodzi przez otwory do komory przedniej, gdzie znajduje się ucho słuchacza oraz na zewnątrz, przez pięć otworków znajdujących się w górnej części na obwodzie korpusu muszli, którą po założeniu na głowę, zasłaniają jarzma.

pioneer monitor 5 otworki rozprezaja cisnienie w komorze rezonansowej
Pełnią one rolę otworów stratnych, które ostatecznie rozprężają ciśnienie tylne od membrany. Całe to skomplikowane rozwiązanie jest opatentowane przez Pioneer i ma wpływ na dźwięk ale o tym w następnym rozdziale. Pedantyczne podejście do temu dopełniają cienkie paski filcu, przyklejone w spodniej części każdego jarzma czyli tam gdzie uchodzi ciśnienie przez otworki. Przesada? Nie! Perfekcja!

pioneer monitor 5 pasek filcu przyklejony od spodu do jarzma
Każda słuchawka zasilana jest niezależnie przez wtyk mini Jack, a więc najlepszy i najpopularniejszy standard połączeń.

pioneer monitor 5 gniazda na mini jack 35mm
Gniazda umieszczone są w korpusach muszli od spodu i przesunięte o kilka stopni na obwodzie do przodu, co skutecznie chroni kable przed załamywaniem przy skręcie głowy w bok.

pioneer monitor 5 na manekinie z boku
Pałąk jest pojedynczy ale nietypowy. Końcówki służące regulacji nie są ukryte jak zwykle wewnątrz, a znajdują się na zewnętrznej stronie głównej części pałąka, która opiera się na głowie. Ta cześć też jest nietypowa, bo podwójna.

pioneer monitor 5 na manekinie z gory
Zamiast jednej szerszej poduszki, są dwie wąskie, oddzielone od siebie centymetrem przestrzeni. Każda ma swoją poduszeczkę ładnie obszytą. Czemu to służy? Komfortowi nie więc chyba ma niezwykłością przyciągać uwagę.
Końcówki regulacyjne przesuwają się bezstopniowo wewnątrz plastikowych elementów, którymi zakończony jest pałąk nagłowny.

pioneer monitor 5 regulacja wielkosci palaka
Regulacja jest płynna ale ciężka i brakuje oznaczeń położenia więc trudno wrócić do właściwej wielkości. Końcówki są jednocześnie jarzmami, które obejmują muszle. Wykonane są dość prymitywnie jako monolity wytłoczone z grubej blachy aluminiowej i odpowiednio ukształtowane.

pioneer monitor 5 jarzmo
Łączą się z muszlami obrotowo, poprzez gumowe absorbery drgań. Całość jest bardzo dokładnie wyprofilowana i starannie obrobiona, czego zabrakło w MASTER 1. Tam pozostały ostre krawędzie po wybiciu pałąka i jarzm.
Ważne podkreślenia jest to, że pałąk jest znacznie prostszy i sztywniejszy od przekombinowanego rozwiązania w modelu flagowym. MASTER 1 trzeba brać dwoma rękami bo pałąk się zawija pod ciężarem muszli i kabli.
MONITOR 5 można bezpiecznie złapać i podnieść za jedną słuchawkę. Tak powinno być!
Niestety podobnie jak we flagowcu, nie ma regulacji muszli w osi pionowej. W MASTER 1 właściwe ułożenie się muszli na głowie umożliwia bardzo wiotki i podatny na skręcanie pałąk i to wystarcza. W opisywanym MONITOR 5 pałąk jest sztywny więc projektanci uformowali jarzma tak aby słuchawki znajdowały się pod skosem względem siebie, w płaszczyźnie pionowej.

               pioneer monitor 5 muszle ustawione pod katempioneer monitor 5 muszle w ukladzie v w celu dopasowania sie do glowy

To rozwiązanie w połączeniu z miękkimi poduszkami zapewnia właściwe ułożenie się słuchawek na mojej głowie wokół uszu. Szczelność komory, w której znajduje się ucho jest bardzo ważna w słuchawkach zamkniętych. Wspomniane poduszki wokółuszne są bardzo miękkie, szwy mają wewnątrz i zmienną grubość na obwodzie oraz dużo miejsca na uszy, choć nie aż tak dużo jak MASTER 1.

pioneer monitor 5 grube miekkie poduszki obszyte sztyczna skora
W sumie zapewniają mi bardzo duży komfort długiego słuchania. Dodam, że od strony wizualnej projekt plastyczny słuchawek MONITOR 5 bardzo mi się podoba. Naturalny srebrny kolor stopu magnezu łączy się z czarnymi muszlami i poduszkami.

pioneer monitor 5 gustowne i modne dodatki z miedzi
Smaczku dodają bardzo obecnie modne dodatki w kolorze miedzi – pierścienie w miejscu gdzie płaska część muszli przechodzi w stożkową oraz moletowane wtyczki w kabelkach.
Na koniec tej części podstawowe informacje techniczne: pasmo przenoszenia: 5Hz-85kHz, skuteczność: 99dB, impedancja: 40 Ohm

3. Pioneer MONITOR 5 – dźwięk

Znając już brzmienie ostatecznie ukształtowane, zastanawiałem się dlaczego te świetne słuchawki nie cieszą się powodzeniem. Zacząłem grzebać w sieci czy są jakieś recenzje? W jednym z popularnych miesięczników przeczytałem takie streszczenie odnośnie brzmienia MONITOR 5: „Czyste, analityczne, jasne, detaliczne. Z delikatnym, szybkim basem i chłodną średnicą, pokażą wszystkie niuanse i błędy nagrania.”  Opis ten jest w 100% zgodny z prawdą ale dotyczy nowych słuchawek! Po co Ci taka charakterystyka bez info, że chodzi o nowe? Wg mnie to oszustwo, które szkodzi producentowi, dystrybutorowi i przede wszystkim Tobie i mnie czyli potencjalnie zainteresowanym zakupem.
Teraz dowiesz się jak gra MONITOR 5 po osiągnięciu optymalnego brzmienia, czyli po dwóch miesiącach słuchania ich. Nie wiem ile godzin łącznie grały, bo nie „docieram” słuchawek graniem non stop z pełną mocą jak radzą znafcy. Wtedy nigdy żadne słuchawki nie osiągną pełni optymalnego brzmienia. Po prostu słucham muzyki i obserwuję uszami czy jeszcze zachodzą zmiany w dźwięku.
Od czasu gdy założyłem swój portal nie czytam recenzji aby się nie sugerować, nawet podświadomie i aby nie polemizować odruchowo z błędnymi opiniami. Tu zrobiłem wyjątek i odkryłem dlaczego ani jedna nowa sztuka MONITOR 5 nie jest oferowana na allegro ani z drugiej ręki na giełdach. Po takim opisie nikt ich nie kupił.
Dodam, że nie miałem czasu ani chęci aby wygrzać kable z kompletu. Słuchałem słuchawek tylko z moimi kablami. Z DAP-ami przez kabel Litz z miedzi 7N srebrzonej, z wtykiem symetrycznym mini Jack 2,5mm. Ze wzmacniaczami przez kabel Litz ze srebra 6N, z wtykami duży Jack oraz XLR-4pin. Wiedz, że kable te są maksymalnie przejrzyste i neutralne dla sygnału. Zdjęcie poniżej pokazuje różnice w grubosci kabli - na środku fabryczny z kompletu.

pioneer monitor 5 kabel z kompletu miedzy moimi kablami
Zatem jeśli kupisz te słuchawki i po wygrzaniu będziesz zadowolony z dźwięku, to dobrze. Jeśli stwierdzisz, że nie grają tak jak opisałem, to znaczy, że musisz kupić lepszy od fabrycznego kabel. Dość wstępu, teraz o brzmieniu.

Po osiągnięciu pełni możliwości brzmieniowych, do wspomnianej wysokiej rozdzielczości oraz dużej przejrzystości muzyki, doszło wypełnienie konturów bogactwem harmonicznych. To skutkuje piękną barwą i sporą masą instrumentów. Jest to jedna z trzech głównych cech charakteryzujących MONITOR 5.
Muzyka prezentowana jest bardziej szczegółowo niż pokazuje większość konkurencji w kategorii cenowej do 4kzł i jednocześnie znacznie bardziej kolorowo. Barwy mają pełne spektrum od pastelowych po jaskrawe. Doprawdy rzadko się zdarza tak soczyste brzmienie czyli obfite w harmoniczne, a jeszcze rzadziej aby membrana zrobiona nie z metalu, nie z polimerów tylko z celulozy, generowała jaskrawe barwy i…niesamowitą mikro-dynamikę, co prawie zawsze idzie w parze.
Pioneer mocno zmodyfikował pulpę celulozową, z której wielu producentów robi membrany, skoro uzyskał taki efekt. Dla porównania membrany z podobnego surowca zastosowane w DENON D7200, AQ NightHawk Carbon, ULTRASONE E11 nie oferują tak niesamowitej mikrodynamiki ani tak kwiecistych barw ani rozdzielczości. Różnica na korzyść Pioneer MONITOR 5 wcale nie jest subtelna. Ba! Jest wręcz dobitna. Tamte słuchawki mają barwy pastelowe i brzmienie instrumentów gładkie, miękkie.
MONITOR 5 pokazuje faktury i wewnętrzne pulsowanie dźwięków. Co ważne, nie zachodzi pogrubianie wokali ani łagodzenie brzmienia gitar, skrzypiec, fletów.
Muzyka brzmi bardzo szybko, dynamicznie, dobitnie atakuje swoją naturalną ekspresją.
Brzmienie MONITOR 5 przypomina mi w tych aspektach, to co pokazuje ONKYO A800. Różni się tym, że oferuje większą masę instrumentów i mocniejszy bas.
Zanim o basie, muszę napisać, że jedynymi słuchawkami, które grają na tym poziomie są SONY MDR-Z7, oczywiście w zakresie cen do 5kzł. Oferują nieco większą rozdzielczość i neutralność brzmienia. To znaczy, że muzyka brzmi jeszcze bardziej dobitnie i twardziej. Zakres dynamiki i rozciągnięcie basu są większe ale to wymaga dużych i szybkich dawek prądu.
Pioneer gra optymalnie ze wzmacniaczami o mniejszej mocy. Z7 potrzebuje lepszej klasy źródła aby muzyka była barwna i plastyczna.
Właśnie plastyka, oprócz bogatych barw, to kolejna wspaniała cecha MONITOR 5.
Chodzi o to, że muzyka brzmi naturalnie czyli plastycznie, inaczej to ujmując - swobodnie i płynnie. Często słuchawki o dużej rozdzielczości grają sztywno i twardo, jakby na instrumentach grały maszyny, zamiast ludzi. Tak czyni McIntosh MHP1000 dlatego wymaga elektroniki oferującej barwny i plastyczny sygnał.
Nazwa producenta - MONITOR 5 mówi wprost, te słuchawki to monitory. Zgadza się ale nie myśl błędnie.
Stereotyp monitorów, to małe podstawkowe głośniczki, które grają lekko i przestrzennie. To błędne rozumienie. Studio nagraniowe Abbey Road używa jako monitorów odsłuchowych przy nagrywaniu i miksowaniu muzyki, potężnych głośników B&W 800.
Zatem monitory to głośniki lub słuchawki o brzmieniu monitorowym. Hm? Czyli jakim? Takim, które pokazuje muzykę w prawdziwej jej postaci bez upiększania, maskowania i bez fantazji na jej temat. W tym kontekście Pioneer MONITOR 5 to monitor pełną gębą ale zrobiony dla przyjemności ze słuchania muzyki. Pokazuje mnóstwo szczegółów bez wysiłku i bez koncentrowania na nich mojej uwagi.
Wspomniałem już, że prezentują instrumenty o dużej masie i objętości. Nie przerysowane tylko takie jak w realu. To nie jest lekki  dźwięk o pastelowych barwach, tworzony przez filigranowe instrumenty, jak pokazuje Beyerdynamic T1.2 ani muzyka słuchana z oddali jak z Sennheiser HD800s. To żywa gra masywnych instrumentów brzmiących jak w czasie koncertu.
Teraz pora na drugą charakterystyczną i wyróżniającą MONITOR 5 cechę – przestrzeń.
Tak, te słuchawki generują wielką scenę z właściwie oddanymi wszystkimi wymiarami ale tyle napisać o tym aspekcie, to nic nie napisać. Nie będę pisał dużo, nie o to mi chodzi.
Rzecz w tym, że w tych słuchawkach nie tylko scena jest duża ale stereofonia jest zjawiskowa. To znaczy, że często dźwięki pojawiają się daleko z boku głowy, ponad, a nawet dookoła. Mam na myśli standardowe nagrania, nie te przy użyciu sztucznej głowy i naturalną muzykę, nie komputerowo wytworzoną, gdzie można zrobić wszystko.
Bądź pewny, że będziesz zaskoczony możliwościami tych słuchawek w zakresie odwzorowania efektów stereo.
Do tego cała muzyka jest uwolniona od słuchawek i głowy słuchającego. Każde słuchawki wysokiej klasy to robią ale MONITOR 5 wręcz zjawiskowo.
SONY Z7 oferuje węższą scenę ale nieco głębszą, natomiast stereofonia nie jest tak dobitnie pokazywana. To doprawdy klasa wyższa od innych słuchawek w podobnej do MONITOR 5 cenie.
MONOLITH M1070 oferuje znacznie większą scenę, a właściwie największą ze wszystkich słuchawek ale stereofonię ma gorszą od Pioneer.
Skoro napisałem, że pokazywane są w barwach jaskrawe harmoniczne oraz, że scena jest duża i swobodna, to wypada dopisać, że wynika to z pięknie odwzorowywanych wysokich tonów.
Blachy są dźwięczne, perliste, szmery i skrzypnięcia na sali w muzyce klasycznej łatwo słyszalne, pogłos i akustyka sal pięknie naświetlona, artykulacja głosów dokładnie pokazana, brzmienie trąbki gładkie i świetliste, oklaski rozdzielcze.
Dźwięki wzorowo wykańczane aż do zaniku na ścianach. To zasługa pięknie dopracowanych czyli rozdzielczych, gładkich i swobodnie promieniujących wysokich tonów i….zamkniętej budowy słuchawek, która izoluje od tła szumu na zewnątrz.
Nie mam na myśli hałasu w dzień tylko niezdefiniowanego szumu w cichą, późną noc gdy wszyscy śpią. Tak! Jest takowy i maskuje kończące się dźwięki jeśli słuchawki są otwarte.
Zatem, także monitorowe oddanie aspektu przestrzennego muzyki przez MONITOR 5.
Ta cecha objawia się także pokazaniem nowych dźwięków w przestrzeni na płytach, które dobrze znam.
Wybitnie czytelne stają się teksty śpiewane przez chórki na piątym planie, z boku sceny, np.: na koncercie Eric Clapton Unplugged.
A propos wspomnianej płyty, którą pewnie znasz, inna ważna sprawa.
Sprawa rozjaśnienia i ostrości muzyki z MONITOR 5.
Nie zauważyłem, na żadnej z kilkudziesięciu przesłuchanych płyt, rozjaśnienia rozumianego jako podbicie charakterystyki w jakimś podzakresie, zwykle na przełomie średnich i wysokich tonów.
Mam do dyspozycji wiele także dwa i trzy razy droższych słuchawek więc mam z czym porównać dźwięk opisywanego modelu. Nawet wykonawcy, którzy seplenią i często ich głos brzmi sykliwie, np.: Sting w przypadku Pioneer MONITOR 5 śpiewali gładko.
Oczywiście słychać było, że mają problem z wymową głosek syczących ale nie brzmiały w sposób przerysowany co przejawiałoby się przykrymi dla uszu świstami, gwizdami.
Wspomniana płyta koncertowa gdzie Clapton, zagrał bez prądu, nagrana jest bardzo ascetycznie w zakresie barwy.
Na wielu słuchawkach i głośnikach brzmi chudo, płasko i nudno, a głos Claptona matowo i z pokreślonymi, świszczącymi zgłoskami. To wręcz norma.
Słuchawki MONITOR 5 zaprezentowały ją bardzo kolorowo i soczyście. Gitary, fortepian, perkusja brzmiały żywo jak mało kiedy.
Chórki były bardzo czytelnie pokazane i głos Claptona mocny, z chrypką i całkowicie wolny od świszczenia, aż się zdziwiłem i w całości wysłuchałem tej płyty z wielką przyjemnością.
Dodam, że kontrabas, który jest tak nagrany, że w wielu przypadkach ledwo go słychać, tutaj wyraźnie i głośno tworzył fundament dla muzyki, mimo iż grał w głębi sceny. To przykład, że MONITOR 5 nie przejawiają zupełnie rozjaśnienia ani ostrości nawet na starych i kiepsko nagranych płytach.
Oczywiście jeśli ciemne, miękkie i przebasowione brzmienie AQ NightHawk Carbon uznasz za naturalne, to MONITOR 5 brzmi jasno, podobnie jak wszystkie słuchawki klasy Hi-End i Top Hi-End, np.: Pioneer MASTER 1, SONY Z1R, KENNERTON Thror.
Dla mnie MONITOR 5 oferuje brzmienie optymalnie skomponowane i bardzo wciągające.

Ostatnia cecha, dotyczy basu.
Niestety, ponieważ nieopacznie przeczytałem fragment/podsumowanie recenzji, w której napisano nieprawdę także w tym temacie, muszę dokładnie ten aspekt opisać abyś znał jak ja ten obszar odbieram.
Chcę Cię namówić, sprowokować do sprawdzenia czy te słuchawki grają tak jak ja to opisuję. 
Pisząc krótko, bas Pioneer MONITOR 5 jest niesamowity.
Tak uważam dlatego bo łączy wysoką dynamikę, rozciągniecie i moc, z kontrolą nad pełnym wybrzmieniem i ma piękną barwę.
Te wszystkie cechy naraz, rzadko spotykam w słuchawkach.
MONITOR 5 po mistrzowsku pokazuje bogatą paletę harmonicznych tworzonych przez kontrabasy oraz ich rozwibrowany, dźwięk złożony z kilku składowych: muśnięć palców po strunach, uderzeń strun o gryf przy niskich tonach, skrzypienia drewna gryfu przy silnie rwanych strunach, odpowiedź pudła rezonansowego, gdy trzeba bardzo niską z pomrukiem albo bardzo szybką i krótką.
Tu kolejna sztuka opanowana, mianowicie połączenie pełnej czytelności dźwięków z ich plastyką.
To znaczy, że w najszybszych pasażach wszystko jest doskonale czytelne i jednocześnie nie ma sztucznego napięcia, nerwowości, twardości.
Skutek zastosowanej, skomplikowanej, podwójnej komory rezonansowej jest doprawdy wyborny. Żadne ze znanych mi słuchawek z membraną o średnicy 50mm nie odtwarzają basu tak doskonale i tak pięknie jak MONITOR 5.
Niskie tony mają taki specyficzny oddech, który pokazuje pełną sferę promieniowania akustycznych instrumentów i pogłos, który zanika na ścianach pomieszczeń nagraniowych, bez najmniejszego dudnienia czy sztucznego echa.
Owszem są słuchawki nawet nie tanie, które mają duży bas ale okupiony dudnieniem lub brakiem pełnej kontroli i czytelności, np.: DENON D7200, AudioQuest NH C, FOCAL Elear.
Inna grupa słuchawek ma całkowicie precyzyjny bas ale suchy bez wszystkich harmonicznych, płaski bez pokazania masy i objętości instrumentów. W nich uderzenia w bęben słychać jak kopanie w kartonowe pudło, a wiolonczela brzmi jakby jej dźwięki tworzył komputer.
Tak, znam dobre słuchawki z większym basem i nawet je opisałem na moim portalu.
Najlepsze z nich to KLIPSCH HP-3, którego bas jest zjawiskowo mocny, dynamiczny i bez kompresji. Całościowa charakterystyka nie jest tak neutralna jak MONITOR 5 dlatego HP-3 jest bezsprzecznie najlepszy do muzyki rock’n’roll ale w spokojnym jazzie może być zbyt dużo basu, a w muzyce poważnej zbyt frywolnie.
Jeszcze więcej dobrego basu mają wyczynowe w tym aspekcie VOKYL Erupt ale dla większości słuchaczy zbyt dużo do muzyki innej niż elektroniczna i ciężki rock. Erupt nie dorównuje MONITOR 5 rozdzielczością i wielkością przestrzeni, chociaż stereofonię też mają wyborną.
Tak więc zakres szeroko pojętego basu Pioneer MONITOR 5, pod każdym względem, prezentuje w sposób najbardziej wyważony i uniwersalny pod kątem repertuaru.
Owszem, stare nagrania grupy Marillion i Deep Purple domagają się jeszcze większej ilości basu dla pełnej frajdy, jak na koncercie ale nowsze nagrania już nie, bo brzmią z MONITOR 5 na piątkę.
Gitara elektryczna w rękach Marcus Miller, Richard Bona jest perfekcyjnie nasycona, szybka, czytelna, z niskim zejściem i pełną kontrolą nad wybrzmieniem, a do tego ma taki jakby akustyczny wydźwięk, który na żywo robią najlepsze, lampowe piece gitarowe.
Wiolonczela w rękach wirtuoza tego instrumentu Yo-Yo Ma, w wydaniu MONITOR 5 jest pięknie barwna, rozwibrowana, czasem aż rzewna, a czasem ma takie zejście i moc, że aż zdziwienie bierze, że to nie kontrabas, a wiolonczela.
Jeśli nie znasz płyt tego mistrza, to gorąco polecam posłuchać. Repertuar jest bardzo różnorodny, także poza klasycznym i towarzystwo instrumentów też urozmaicone.

4. Pioneer MONITOR 5 – podsumowanie

Zastanawiam się jakby tu podsumować opis tych wyśmienitych słuchawek. Dlaczego wyśmienitych skoro kosztują 4,5kzł, a więc już nie mało ale nie kosmicznie dużo jak np. starszy brat MASTER 1 – 11kzł, a wokół ich ceny spory ścisk różnych modeli?
Moją odpowiedzią jest uniwersalność brzmienia MONITOR 5.
W tym miejscu abyś mnie dobrze zrozumiał, wprowadzę wątek tyczący uniwersalności brzmieniowej słuchawek w kontekście ich ceny i jakości dźwięku, który przenoszę do działu ogólnego FORUM aby tu nie mącić sedna i aby dać Ci możliwość dyskusji pisanej, w tym temacie.
W moim odczuciu Pioneer MONITOR 5, to najbardziej uniwersalne słuchawki w zakresie cen do 5kzł.
Uważam tak dlatego, bo potrafią bardzo dobrze technicznie (bez zniekształceń, kompresji, udziwnień) i zarazem pięknie, wciągająco zagrać każdy rodzaj muzyki i robią to lepiej od innych, nawet znacznie droższych modeli.
Oczywiście, że są takie słuchawki, które potrafią więcej w zakresie basu – VOKYL Erupt, przestrzeni – MONOLITH M1070, mikrodynamiki i barwy – Oppo PM-2, potęgi i neutralności – SONY MDR-Z7 ale to sprawia, że są lepsze, a nawet wybitne w pewnych gatunkach muzycznych, nie we wszystkich.
MONITOR 5 są najlepsze jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie gatunki muzyczne i wszystkie aspekty dźwięku naraz, właśnie tak! Wtedy są najlepsze!
Lepsze pod każdym względem i w każdym gatunku muzycznym są wyjątkowe ENIGMAcoustics Dharma D1000 – 7,5kzł ale znacznie bardziej wymagające pod kątem mocy wzmacniacza i jakości muzycznej źródła dźwięku.
Właśnie, kolejny aspekt uniwersalności dotyczy mocy i jakości elektroniki, z którą MONITOR 5 pokaże swoją klasę.
Słuchałem tych słuchawek kilka miesięcy z różnej klasy zestawami. Oprócz mojego wzorcowego systemu SHANLING CD500 + ONKYO M5890, używałem zestawu midi TEAC VRDS-9 + AG-H550, SONY CDP-XA7ES + GUSTARD H20+S, Logitech Touch + Pioneer U-05 oraz dwóch DAP-ów.
FiiO M11 Pro o mocy 550mW świetnie współpracował z MONITOR 5, zarówno pod kątem nasycenia barwami jak i mocy potrzebnej do dynamicznej gry z pełną kontrolą.
Z iBasso DX300 o mocy 1250mW/32Ohm grały wręcz wybornie, pokazując 80% swoich pełnych możliwości.
Zatem pod kątem mocy potrzebnej, także duża uniwersalność.
Mało tego!
Pisząc tę recenzję założyłem opisywane słuchawki i podłączyłem do laptopa ASUS 550 kablem surowym, z zestawu producenta, z mini Jack. Słuchałem koncertów na YouTube i wiesz…grało genialnie.
Muzyka w pełni zrównoważona, nasycona, zero szarości, zero cienkiego, płaskiego brzmienia, aż zaskoczony robiłem przerwy w pisaniu aby słuchać. Przesłuchałem kilku dłuższych fragmentów różnych koncertów, a koncert Kenny Barron Trio, wciągnął mnie i w całości go wysłuchałem. Sprawdź czy także niesamowicie brzmi z Twoich słuchawek.
Mnie zachwyciły sola na kontrabasie w wykonaniu: Kiyoshi Kitagawa. Nie słyszałem tego muzyka wcześniej ani takiej gry na kontrabasie. MONITOR 5 podłączony do laptopa, pokazał soczysty, mocny bas z pełną kontrolą i pełnym wglądem w niezwykłą technikę gry Kitagawa. 
Oczywiście z mocniejszym sprzętem gra jeszcze lepiej, w kierunku większej otwartości, zwartości, szybkości i mocy ale sam fakt, że z laptopem i niewygrzanym kablem słuchawki grały bardzo dobrze daje Ci dowód, że bardzo łatwo je wysterować.
Tak więc ani niska jakość sygnału ani cienki firmowy kabel nie dają jasnego, lekkiego, ostrego dźwięku, wręcz przeciwnie. 
Firmowy wzmacniacz z przetwornikiem U-05 producent pokazuje razem z MASTER 1 ale mimo iż da się ich z nim słuchać, to jednak za niska klasa aby pokazać na co stać model flagowy. 
Natomiast U-05 genialnie pasuje jakością, mocą i nasyconą barwą z mocnym basem, do MONITOR 5. 
Gorąco polecam to połączenie – jest świetne, lepszego nie potrzeba. 
Przywołany tu MASTER 1 oferuje większą rozdzielczość, przestrzeń, dynamikę i zwartość dźwięku, co zbliża prezentację do brzmienia na żywo ale to wyczynowy poziom realizmu i styl, który mało kto odbierze jako łatwy w odbiorze, a już na pewno nie relaksujący. 
MONITOR 5 gra w podobnym stylu, zachowując wszystkie aspekty brzmienia, na poziomie, który pozwala mu nazywać się monitorem ale jest łatwy i przyjemny w odbiorze. Zapewnia 80% możliwości szczytowego modelu za 40% jego ceny.

Moja puenta jest taka, że Pioneer MONITOR 5 jest monitorem na 5, w skali pięcio-stopniowej.
Do tego to najbardziej uniwersalne słuchawki w przedziale do 5kzł. Brawo Pioneer!

Polecam
Józek Bywalec


Pioneer MONITOR 5 - dyskusja


Pioneer MONITOR 5 - obwoluta zewnętrzna
Pioneer MONITOR 5 - obwoluta zewnętrzna
Pioneer MONITOR 5 - zawartość tekturowego kuferka
Pioneer MONITOR 5 - zawartość tekturowego kuferka
Pioneer MONITOR 5 - trzy kable w komplecie
Pioneer MONITOR 5 - trzy kable w komplecie
Pioneer MONITOR 5 - wtyczki mini Jack 2,5mm i 3,5mm z miedzianymi korpusami
Pioneer MONITOR 5 - wtyczki mini Jack 2,5mm i 3,5mm z miedzianymi korpusami
Pioneer MONITOR 5 - kabel z kompletu między moimi kablami
Pioneer MONITOR 5 - kabel z kompletu między moimi kablami
Pioneer MONITOR 5 -  poduszki wokółuszne o zmiennej grubości
Pioneer MONITOR 5 - poduszki wokółuszne o zmiennej grubości
Pioneer MONITOR 5 - elementy chroniące membranę
Pioneer MONITOR 5 - elementy chroniące membranę
Pioneer MONITOR 5 - gniazda na mini Jack 3,5mm
Pioneer MONITOR 5 - gniazda na mini Jack 3,5mm
Pioneer MONITOR 5 - budowa wewnętrzna
Pioneer MONITOR 5 - budowa wewnętrzna
Pioneer MONITOR 5 - grube, miękkie poduszki obszyte sztyczną skórą
Pioneer MONITOR 5 - grube, miękkie poduszki obszyte sztyczną skórą
Pioneer MONITOR 5 - gustowne i modne dodatki z miedzi
Pioneer MONITOR 5 - gustowne i modne dodatki z miedzi
Pioneer MONITOR 5 - jarzmo
Pioneer MONITOR 5 - jarzmo
Pioneer MONITOR 5 - membrana 50mm z modyfikowanej celulozy
Pioneer MONITOR 5 - membrana 50mm z modyfikowanej celulozy
Pioneer MONITOR 5 - muszle całe z metalu
Pioneer MONITOR 5 - muszle całe z metalu
Pioneer MONITOR 5 - muszle ustawione pod kątem
Pioneer MONITOR 5 - muszle ustawione pod kątem
Pioneer MONITOR 5 - muszle w układzie V w celu dopasowania się do głowy
Pioneer MONITOR 5 - muszle w układzie V w celu dopasowania się do głowy
Pioneer MONITOR 5 - na manekinie po skosie z góry
Pioneer MONITOR 5 - na manekinie po skosie z góry
Pioneer MONITOR 5 - na manekinie po skosie z przodu
Pioneer MONITOR 5 - na manekinie po skosie z przodu
Pioneer MONITOR 5 - na manekinie po skosie z tyłu
Pioneer MONITOR 5 - na manekinie po skosie z tyłu
Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z boku
Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z boku
Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z góry od przodu
Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z góry od przodu
Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z góry
Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z góry
Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z przodu
Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z przodu
Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z tyłu
Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z tyłu
Pioneer MONITOR 5 - poduszka wokółuszna na manekinie
Pioneer MONITOR 5 - poduszka wokółuszna na manekinie
Pioneer MONITOR 5 - otworki rozprężają ciśnienie w komorze rezonansowej
Pioneer MONITOR 5 - otworki rozprężają ciśnienie w komorze rezonansowej
Pioneer MONITOR 5 - otworki w górnej części korpusów muszli
Pioneer MONITOR 5 - otworki w górnej części korpusów muszli
Pioneer MONITOR 5 - pasek filcu przyklejony od spodu do jarzma
Pioneer MONITOR 5 - pasek filcu przyklejony od spodu do jarzma
Pioneer MONITOR 5 - plastikowy suwak z logo
Pioneer MONITOR 5 - plastikowy suwak z logo
Pioneer MONITOR 5 - poduszki obszyte welurem i sztuczną skórą
Pioneer MONITOR 5 - poduszki obszyte welurem i sztuczną skórą
Pioneer MONITOR 5 - w komplecie dwa typy poduszek
Pioneer MONITOR 5 - w komplecie dwa typy poduszek
Pioneer MONITOR 5 - regulacja wielkości pałąka
Pioneer MONITOR 5 - regulacja wielkości pałąka
Pioneer MONITOR 5 - zakończenia podwójnej poduszki nagłownej
Pioneer MONITOR 5 - zakończenia podwójnej poduszki nagłownej
Pioneer MONITOR 5
Pioneer MONITOR 5
Pioneer MONITOR 5 - 2
Pioneer MONITOR 5 - 2
Pioneer MONITOR 5 - wstęp
Pioneer MONITOR 5 - wstęp
Previous Next Play Pause
Pioneer MONITOR 5 - obwoluta zewnętrzna Pioneer MONITOR 5 - obwoluta zewnętrzna Pioneer MONITOR 5 - zawartość tekturowego kuferka Pioneer MONITOR 5 - zawartość tekturowego kuferka Pioneer MONITOR 5 - trzy kable w komplecie Pioneer MONITOR 5 - trzy kable w komplecie Pioneer MONITOR 5 - wtyczki mini Jack 2,5mm i 3,5mm z miedzianymi korpusami Pioneer MONITOR 5 - wtyczki mini Jack 2,5mm i 3,5mm z miedzianymi korpusami Pioneer MONITOR 5 - kabel z kompletu między moimi kablami Pioneer MONITOR 5 - kabel z kompletu między moimi kablami Pioneer MONITOR 5 -  poduszki wokółuszne o zmiennej grubości Pioneer MONITOR 5 - poduszki wokółuszne o zmiennej grubości Pioneer MONITOR 5 - elementy chroniące membranę Pioneer MONITOR 5 - elementy chroniące membranę Pioneer MONITOR 5 - gniazda na mini Jack 3,5mm Pioneer MONITOR 5 - gniazda na mini Jack 3,5mm Pioneer MONITOR 5 - budowa wewnętrzna Pioneer MONITOR 5 - budowa wewnętrzna Pioneer MONITOR 5 - grube, miękkie poduszki obszyte sztyczną skórą Pioneer MONITOR 5 - grube, miękkie poduszki obszyte sztyczną skórą Pioneer MONITOR 5 - gustowne i modne dodatki z miedzi Pioneer MONITOR 5 - gustowne i modne dodatki z miedzi Pioneer MONITOR 5 - jarzmo Pioneer MONITOR 5 - jarzmo Pioneer MONITOR 5 - membrana 50mm z modyfikowanej celulozy Pioneer MONITOR 5 - membrana 50mm z modyfikowanej celulozy Pioneer MONITOR 5 - muszle całe z metalu Pioneer MONITOR 5 - muszle całe z metalu Pioneer MONITOR 5 - muszle ustawione pod kątem Pioneer MONITOR 5 - muszle ustawione pod kątem Pioneer MONITOR 5 - muszle w układzie V w celu dopasowania się do głowy Pioneer MONITOR 5 - muszle w układzie V w celu dopasowania się do głowy Pioneer MONITOR 5 - na manekinie po skosie z góry Pioneer MONITOR 5 - na manekinie po skosie z góry Pioneer MONITOR 5 - na manekinie po skosie z przodu Pioneer MONITOR 5 - na manekinie po skosie z przodu Pioneer MONITOR 5 - na manekinie po skosie z tyłu Pioneer MONITOR 5 - na manekinie po skosie z tyłu Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z boku Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z boku Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z góry od przodu Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z góry od przodu Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z góry Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z góry Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z przodu Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z przodu Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z tyłu Pioneer MONITOR 5 - na manekinie z tyłu Pioneer MONITOR 5 - poduszka wokółuszna na manekinie Pioneer MONITOR 5 - poduszka wokółuszna na manekinie Pioneer MONITOR 5 - otworki rozprężają ciśnienie w komorze rezonansowej Pioneer MONITOR 5 - otworki rozprężają ciśnienie w komorze rezonansowej Pioneer MONITOR 5 - otworki w górnej części korpusów muszli Pioneer MONITOR 5 - otworki w górnej części korpusów muszli Pioneer MONITOR 5 - pasek filcu przyklejony od spodu do jarzma Pioneer MONITOR 5 - pasek filcu przyklejony od spodu do jarzma Pioneer MONITOR 5 - plastikowy suwak z logo Pioneer MONITOR 5 - plastikowy suwak z logo Pioneer MONITOR 5 - poduszki obszyte welurem i sztuczną skórą Pioneer MONITOR 5 - poduszki obszyte welurem i sztuczną skórą Pioneer MONITOR 5 - w komplecie dwa typy poduszek Pioneer MONITOR 5 - w komplecie dwa typy poduszek Pioneer MONITOR 5 - regulacja wielkości pałąka Pioneer MONITOR 5 - regulacja wielkości pałąka Pioneer MONITOR 5 - zakończenia podwójnej poduszki nagłownej Pioneer MONITOR 5 - zakończenia podwójnej poduszki nagłownej Pioneer MONITOR 5 Pioneer MONITOR 5 Pioneer MONITOR 5 - 2 Pioneer MONITOR 5 - 2 Pioneer MONITOR 5 - wstęp Pioneer MONITOR 5 - wstęp


 

Written by : strona