Cleer NEXT - hi-tech dla muzyki.

Cleer NEXT - hi-tech dla muzyki.

1. Cleer NEXT – wstęp

Oto kolejna polska premiera na moim portalu, bardzo ciekawych słuchawek z Chin.
Słuchawki Cleer NEXT wypatrzyłem w internecie, a ponieważ spodobała mi się ich budowa i wygląd więc postanowiłem kupić je i sprawdzić jak grają.
Przy tej okazji muszę stwierdzić, że nie tylko chińscy inżynierowie zajmujący się projektowaniem sprzętu audio, rozwijają swoje talenty ale także spece od marketingu i promocji robią postępy.
Zrozumieli, że dla klientów z Europy i USA cena jest wyznacznikiem klasy urządzenia, a porównania jakości dźwięku dokonywane są tylko w obrębie kwoty, którą chcą wydać. W związku z tym rzeczone słuchawki Cleer NEXT, zostały wycenione na około 7kzł aby pokazać jaką mają wartość techniczną i do jakiej kategorii jakościowej należy ich dźwięk.
Owi spece od promocji wiedzą też, że dla większości kupujących zakup z rabatem oznacza nie tyle oszczędność, co zysk kwoty, o jaką zapłacili mniej, od ceny katalogowej.
Koszty produkcji: surowców, materiałów, energii, podatków ekologicznych, pracy ludzi, wciąż w Chinach są znacznie mniejsze niż w Europie, a nawet w USA. W związku z tym słuchawki te są sprzedawane zwykle w cenie promocyjnej około 3,5kzł.
Jak to mówią niektórzy, grzech nie kupić jak taka promocja więc ja kupiłem i teraz Ty możesz je poznać, czytając mój opis budowy i dźwięku.

2. Cleer NEXT – budowa

Cleer NEXT zapakowane są w ładny kartonowy kuferek………

cleer next pudlo 1
po otwarciu którego ukazały się, zgrabne w gabarytach i bardzo nowoczesne w formie słuchawki.

cleer next w pudle
Cała konstrukcja pałąka i muszli zrobiona jest ze stopu aluminium, stosowanego także w lotnictwie. Ta zwykła informacja stała się modna i jest podkreślana w opisach budowy, najnowszych modeli znanych i drogich marek.
Stop ten jest tu anodowany na bardzo nietypowy kolor tytanowy.
Pałąk jest klasycznie pojedynczy, taki jak najbardziej lubię, bo jest mocny, w przeciwieństwie do wymyślnych konstrukcji w Pioneer MASTER 1 i MrSpeakers ETHER C i STEALTH, które nie pełnią dobrze swojej funkcji.

cleer next 3
Jego końce są płaskie i wysuwają się płynnie bez zaskoku i podziałki czego nie lubię ale nie zmieniają samoczynnie nastawionej wielkości.

cleer next 10
Mam głowę rozmiaru S i końcówki mam wysunięte na około 2cm, a maksymalnie można na 5cm.

cleer next 19
Owe płaskie części łączą się z krótkimi, okrągłymi prętami, o średnicy około 7mm, a te wchodzą w jarzma typu L, w sposób zapewniający ruch muszli w osi pionowej.

cleer next 34cleer next 9

Połączenie jarzm z muszlami jest tylko w jednym punkcie z tyłu i umożliwia im ruch w osi poziomej.

cleer next 2cleer next 13
cleer next 25
Takie rozwiązanie ma także Audeze EL8, DCA STEALTH oraz Sennheiser HD800 ale ten ostatni jest cały z plastiku, a kosztuje podobną kwotę co NEXT.
Miejsce połączenia jarzma z muszlą jest wzmocnione elementem, który łączy korpus muszli z pierścieniem centralnym.

cleer next 12
W tym łączniku, od spodu posadowione jest gniazdo dla wtyku typu Lemo FGG 00B, a więc najmniejsze z serii, o średnicy 5mm.

cleer next 7
Wtyki te są niepopularne i mają bardzo cienkie styki, a więc jest to znacznie gorsze rozwiązanie od mini Jack.
Każda słuchawka zasilana jest bezpośrednio.

cleer next na manekinie 12
Kabel w komplecie jest jeden o długości 1,5m firmy CANARE L-4E6S.

cleer next kabelcleer next kabel canare

Zakończony jest wtykami Lemo 00B o dwóch pinach, mimo, że kabel ma cztery żyły. Wtyki te mają blokadę wypięcia i aby ją zwolnić trzeba odciągnąć zewnętrzy pierścień. Jest to typowe rozwiązanie dla rynku profesjonalnego, niepotrzebne w domu, natomiast wtyki o większej powierzchni styku są potrzebne, tak jak ma mini Jack.

cleer next wtyki lemo 001cleer next wtyki lemo 2 pin

Jest to kabel miedziany, a więc standardowy ale marka jest bardzo znana i ceniona przez audiofili. Kabel jest okrągły, gładki i dość giętki ale ma skłonność do skręcania się oraz jest ciężki.
Muszle mają kształt jakiego nie widziałem jeszcze w żadnych słuchawkach, a mianowicie sześcioboczny ale wydłużony i niesymetryczny, o mocno zaokrąglonych narożach i lekko wygiętych bokach.

cleer next 1
W pierwszej chwili pomyślałem, że to rozwiązanie typu sztuka dla sztuki ale jest w nim sens. Mianowicie muszle są bardzo małe, a mimo to, właśnie dzięki tak wymyślnemu kształtowi, poduszki mieszczą w sobie moje średniej wielkości małżowiny, z pełnym ich komfortem.

cleer next 23
Drugim czynnikiem zapewniającym komfort jest duża i zróżnicowana grubość poduszek wokółusznych.

  cleer next 31cleer next 21

Zwykle poduszki są grubsze z tyłu, za uchem, a w NEXT są także grubsze pod uchem. Poduszki te jak i nagłowna są wypełnione sprężystą pianką i pięknie obszyte, perfekcyjnie wyprawioną, prawdziwą skórą licową, co gwarantuje higieniczne, wieloletnie używanie ich bez pękania i złuszczania się jak dzieje się z plastikową skórą.

  cleer next 33cleer next 26

Ciekawą i praktyczną rzeczą jest automatyczne ustawianie się muszli poduszkami równolegle do siebie.

cleer next 15
Dzieje się tak za sprawą sprężynek umieszczonych wewnątrz mechanizmu obrotowego muszli. Podobnie zrobił FOCAL we wszystkich dużych modelach: Elear, Clear, Stellia i Utopia.
Różnica jest taka, że w słuchawkach FOCAL sprężynki odpychają muszle w poziomej osi obrotu, a w Cleer NEXT odpychane są w osi pionowej. Dzięki temu zawsze łatwo je założyć na głowę.
Na koniec zostawiłem opis przetworników, bo one są sercem słuchawek, a w Cleer NEXT są dość ciekawe.
Mianowicie są to przetworniki dynamiczne, a średnica membran wynosi tylko 40mm, którą obecnie stosuje tylko ULTRASONE i FOCAL.
Membrany NEXT wykonane są z magnezu, oczywiście nie czystego lecz stopu, ponieważ czysty magnez nie nadaje się do użycia w technice, podobnie jak większość metali.
Układy napędowe membran czyli magnesy i nabiegunniki, zrobiono bez dodatku żelaza - ironless.
Okazuje się, że jest to na tyle unikalne, że opatentowali swoje rozwiązanie.
Nie wiem jak przekłada się to na strumień magnetyczny oraz siłę i rozkład pola magnetycznego ale jest czymś nowym czym firma Cleer może się szczycić i chwalić.
Słuchawki mają według producenta konstrukcję akustycznie otwartą ale w praktyce raczej półotwartą, bo po zasłonięciu muszli rękami brzmienie się nie zmienia.

1. cleer next
Zewnętrzne wypełnienie aluminiowej konstrukcji muszli, zrobione z czarneg plastiku, jest bardzo gęsto utkane malutkimi otworkami, a pod nimi jest materiał tłumiący falę akustyczna od tylnej strony membrany.
Zatem otworki służą tylko do ostatecznego rozprężenia ciśnienia akustycznego wewnątrz muszli i nie zapewniają jej pełnego otwarcia, jak ma np: FOCAL Elear, MOLITH M650 i Pioneer MASTER 1.
Dodam, że jakość wykonania Cleer NEXT, od precyzji odlewów, przez perfekcyjną ich obróbkę mechaniczną, po której nie ma śladu, spasowanie i złożenie wszystkich elementów metalowych oraz piękne obszycie perfekcyjnie wyprawionej skóry, jest na najwyższym światowym poziomie.

cleer next 6
W praktyce taką jakość wykonania widziałem jedynie w najwyższych modelach ULTRASONE i SONY. Brawo Cleer!
NEXT jest na razie jedynym modelem dużych słuchawek klasy Hi-End produkowanych przez Cleer. Firma produkuje jeszcze kilka zaawansowanych technicznie modeli z łącznością Bluetooth.
Na koniec tej części, dla formalności główne parametry: impedancja: 16 Ohm, czułość: 92dB/mW, waga: 396g

3. Cleer NEXT – dźwięk

Słuchawek tych przez kilka miesięcy słuchałem z kablem fabrycznym, ponieważ z powodu specyficznych wtyczek Lemo, nie miałem odpowiedniego kabla. Zatem nie tylko słuchawki zdążyły się właściwie wygrzać ale także kabel.
Potem wysłałem jeden z moich kabli typu Litz ze srebra 6N do zmiany wtyków i od kilku tygodni słucham Cleer NEXT bez ograniczeń dla jakości dostarczanego im sygnału.
Kabel fabryczny, choć znanej marki Canare, typowo dla wszystkich kabli miedzianych, nawet kosztujących 10kzł, ogranicza mikrodynamikę, przejrzystość, rozciągnięcie skrajów pasma, nasycenie barwami i przestrzeń. Skutkuje to brzmieniem płaskim, nudnym, jednostajnym, z okazjonalnie syczącymi sybilantami.
Jeśli masz elektronikę grającą krągłym dźwiękiem, to dasz rady słuchać z kablem fabrycznym, tylko po co ograniczać możliwości świetnych słuchawek? Nawet jeśli kupisz je w promocji za 50% ceny, to tym bardziej zostaną Ci pieniądze na zakup kabla typu Litz, ze srebra lub przynajmniej z miedzi 7N, srebrzonej.
Zapewniam, że warto wydać pieniądze na lepszy kabel, bo słuchawki łatwo pokażą po co je wydałeś.
Dodatkową wadą fabrycznego kabla i powodem do jego zmiany, jest bardzo silne mikrofonowanie. Nawet najmniejszy ruch kabla po ubraniu skutkuje głośnymi trzaskami produkowanymi przez przetworniki, oprócz muzyki. Za pierwszym razem wystraszyłem się, że wzmacniacz się zepsuł i ma przebicie sygnału ma masę ale to wina kabla Canare – wstyd!
Opis budowy wyjaśnił dlaczego dałem im przydomek hi-tech.
Teraz wyjaśnię dlaczego ten hi-tech jest dla muzyki, a nie na pokaz.

Większość słuchawek, które opisałem gra bardzo dobrze i ciekawie, czasem nawet bardzo oryginalnie, prezentując swój unikalny styl. Ja to nazywam, że słychać w nich dotyk mistrza, który je tworzył.
Takie są dla przykładu KLIPSCH HP-3 oraz moje ulubione ENIGMAcoustics Dharma D1000.
Po drugiej stronie, jakby w opozycji, są modele, które tworzył zespół specjalistów, z pedantycznym podejściem do osiągnięcia technicznej perfekcji.
W tej grupie są między innymi SONY MDR-Z1R, Pioneer MASTER 1 i opisywany teraz Cleer NEXT. Tak, NEXT należy do tej samej grupy, co topowe modele wielkich japońskich koncernów.
Nie myśl, że grają technicznie, o nie! One wykorzystują najnowszą technikę do perfekcyjnego pokazania czystej postaci zapisanej muzyki, bez zniekształceń i dodatków.
Takie podejście do prezentacji muzyki sprawia, że słuchawki jakby znikają. To znaczy, że pokazują muzykę, a nie współtworzą ją wtórnie. Skutki tego mogą być dwojakiego typu.
Jeśli masz elektronikę, która wypuszcza chudy, jasny, lekki, analityczny, ostry dźwięk, to Cleer NEXT pokażą to i skutek dla muzyki będzie fatalny. Inaczej pisząc, jeśli używasz ampli-daka na scalakach Sabre, to niezależnie od jego ceny, brzmienie będzie mało wciągające, a może nawet być nieprzyjemne.
Jeśli masz elektronikę dającą sygnał wysokiej klasy, tak jak moje zestawy odsłuchowe, to muzyka z Cleer NEXT zachwyci Cię, tak samo jak mnie zachwyca. Dlaczego mnie zachwyca?
Powodów jest wiele, a w skrócie mogę napisać, że te słuchawki pozwalają grać muzyce tak jak została nagrana. Od pierwszych minut, a w zasadzie od pierwszych dźwięków słychać, że nic nie przeszkadza, bo muzyka gra bardzo czysto i gładko, szybko i żywo.
Umiejętność tą nazywa się neutralnością i przejrzystością. Jak napisałem wcześniej, jest efekt zniknięcia słuchawek. Jestem tylko ja i muzyka, a w przypadku nagrań na żywo, są ze mną muzycy i grają dla mnie i innych uczestników koncertu. To wspaniałe uczucie i wbrew pozorom, rzadko się zdarza w trakcie odtwarzania muzyki w domu.
Słuchawki NEXT dzięki małej, lekkiej i sztywnej membranie oraz być może dzięki wyeliminowaniu z jej układu napędowego żelaza, grają bardzo szybko, to znaczy, że świetnie pokazują mikrodynamikę. Wraz z nią także barwę i akustykę pomieszczeń, w których nagrano muzykę.
Znikanie słuchawek dotyczy także oddania przez nie przestrzeni, która jest zupełnie uwolniona od ich fizycznych gabarytów. Neutralność NEXT wynika z jego technicznej perfekcji, a skutkuje bardzo dobrym różnicowaniem barwy instrumentów, głosów śpiewaków, klimatów płyt, sposobów technicznej realizacji nagrań.
Większą rozdzielczość i mocniejsze nasycenie barwami, spośród modeli dynamicznych w cenie do 7kzł, oferuje tylko Pioneer MONITOR 5. Zastosowane w nich membrany z celulozy o nano włóknach, są według producenta 7 razy sztywniejsze od stali, a ważą jej ułamek i to daje niesamowite efekty.
Obiektywnie przedstawiając sprawę, mogę napisać, że MONITOR 5 lekko dobarwia muzykę i nadaje jej plastyczności, a NEXT pozostaje całkiem neutralny.
W porównaniu z MONITOR 5 gra mniej żywo, a w porównaniu do innych słuchawek gra bardziej żywo.
Obiektywnie 50mm membrana w MONITOR 5 wytwarza dźwięk o większej mocy, niż 40mm membrana NEXT. Praw fizyki nie da się oszukać ale nasz słuch tak dlatego niektóre słuchawki udają, że mogą więcej ale to zawsze jest kosztem czegoś.
FOCAL Elear udaje, że ma potężny bas, kosztem jego rozciągnięcia, AQ NightHawk Carbon udaje, że gra niski bas, kosztem rozdzielczości muzyki oraz kompresji i dudnienia basu.
Cleer NEXT niczego nie udaje, tylko robi swoje czyli gra równo, ze skalą dynamiki i mocą jaką można uzyskać z małej 40mm membrany. Skutkiem tej uczciwości jest równe brzmienie muzyki i brak zniekształceń wszelkiego typu. Równe nie znaczy płaskie, ani tym bardziej zachowawcze. Wręcz przeciwnie NEXT gra żywiołowo i bardzo dynamicznie ale wszystkie składniki muzyki są na swoim miejscu i we właściwych proporcjach względem siebie.
Najlepszym sposobem aby usłyszeć jak perfekcyjnie zbalansowane jest brzmienie Cleer NEXT i zaraz potem docenić takie podejście do prezentowania muzyki, wystarczy posłuchać króla instrumentów, a jeszcze lepiej dwóch króli, np.: Makowicz vs Możdżer at Carnegie Hall.
Koncert dwóch mistrzów zachwyca mnie pięknem i prawdą muzycznego przekazu, w wydaniu Cleer NEXT. Tak samo perfekcyjnie pokazuje scenę z instrumentami swobodnie i precyzyjnie rozlokowanymi na powierzchni raz szerszej, a innym razem głębszej.
NEXT świetnie pokazuje trzy wymiary, zarówno sceny i widowni, jak i bryły instrumentów.
Brak zniekształceń w prezentowanej muzyce, skutkuje gładkością krawędzi, czystością i wyrazistością wypowiadanych głosek i wygrywanych fraz, brakiem bałaganu i krzykliwości przy wysokich poziomach natężenia muzyki, tworzonej przez dużą ilość instrumentów oraz brakiem dudnienia basu przy szybkich i mocnych uderzeniach w kotły lub szarpnięciach strun kontrabasu.
Rzadko spotykam w słuchawkach, o cenie poniżej 10kzł tak dobre i czyste zejście basu oraz panowanie nad brzmieniem orkiestry symfonicznej. Naprawdę duża klasa w wykonaniu Cleer NEXT.
Opisana czystość i uczciwość w pokazywaniu swoich możliwości, skutkuje także bardzo dobrą uniwersalnością względem różnych gatunków muzycznych. Mam wiele różnych słuchawek, także te najlepsze i szczerze muszę wyznać, że gdy słuchałem NEXT bez porównań czyli tak jak zwykle, to nigdy nie czułem niedosytu w jakimś aspekcie. No może niewielki odnośnie skali i mocy dźwięku, w trakcie głośnego słuchania muzyki symfonicznej.
Wiedz, że lubię słuchać dość głośno, a moje wzmacniacze, o mocach 12, 20 i 50 W/32Ohm, umożliwiają mi uzyskać bardzo głośny dźwięk bez kompresji.
Jeśli słuchasz muzyki tak jak większość ludzi czyli raczej cicho lub średnio głośno, to nie usłyszysz naturalnych ograniczeń Cleer NEXT. Nie usłyszysz ich, jeśli nie znasz brzmienia muzyki w filharmonii, w trakcie koncertów orkiestry symfonicznej.
Ważna cecha NEXT jest taka, że mimo niskiej jak na dynamiczne przetworniki czułości 92dB, ma małą moc i dlatego łatwo go wysterować nawet z DAP-a. Z opisanym ostatnio iBasso DX320X gra wręcz zjawiskowo.
Skutkuje to także tym, że przy cichym odsłuchu, np.: w trakcie czytania książki NEXT pokazuje dużą ilość szczegółów i zrównoważone pasmo. Słuchawki dużej mocy, równowagę tonalną uzyskują zazwyczaj dopiero przy wysokim natężeniu dźwięku.
Kilka razy moi czytelnicy zapytali mnie dlaczego nie robię porównań do popularnych w Polsce słuchawek.
Odpowiedź jest taka, że w tym celu musiałbym je poznać i napisać ich recenzje. Nie napisałem i nie napiszę recenzji HIFIMAN Sundara ani Sennheiser HD800, nie tylko dlatego, że mnie nie interesują ale przede wszystkim dlatego, że są już opisane na kilku portalach oraz kilkunastu blogach więc kolejna recenzja niewiele wniesie. Jeśli Ciebie interesują, to możesz w każdym porządnym sklepie ze słuchawkami, posłuchać ich, a nawet wypożyczyć.
Natomiast ciekawych słuchawek jest wiele, których nie ma w Polsce więc nie możesz ich posłuchać. Po przeczytaniu mojej recenzji możesz nabrać śmiałości aby je kupić.
Prowadzę swój portal w ramach hobby więc wybieram tylko te zabawki, które mnie interesują i piszę recenzje tych, które uważam za bardzo dobre i bardzo ciekawe. Zawodowi recenzenci, muszą recenzować to, co podeślą im dystrybutorzy, bo tylko z tego mają pieniądze. Tyle wyjaśnienia.
Pisząc recenzję Cleer NEXT pomyślałem, że jednak zrobię tym razem wyjątek i porównam je ze znanymi słuchawkami, uznanej marki, o podobnej budowie aby sprawdzić czy mogą z nimi konkurować jakością dźwięku.
Marcin z wrocławskiego sklepu MP3store wypożyczył mi na kilka dni demonstracyjny, a więc wygrzany egzemplarz FOCAL Clear MG. Wybrałem go celowo ponieważ też używa przetwornika dynamicznego, o takiej samej średnicy 40mm membrany, także wykonanej z magnezu, pracującego w obudowie otwartej. Do tego cena katalogowa słuchawek FOCAL Clear MG i Cleer NEXT jest zbliżona. Zatem nie ma dwóch słuchawek różnych firm bardziej podobnych do siebie, pod kątem budowy.
Słuchawki FOCAL Clear MG podłączyłem kablem Litz ze srebra 6N, takim samym jak Cleer NEXT i wymieniłem im poduszki wokół uszne z mikrofibry na skórzane firmy Dekoni.
Ponieważ nazwy obydwu słuchawek są podobne więc aby uniknąć nieporozumienia, w tej części recenzji, zawsze będę podawał pełne nazwy.
Zmieniając Cleer NEXT na FOCAL Clear MG doznałem prawie szoku. Francuskie słuchawki zagrały potężnym, krągłym basem, spoza którego niewiele było słychać. Gdybym nie upewnił się, że to model demo, od dawna używany, byłbym pewny, że ten egzemplarz jest całkiem niewygrzany. Mimo to, jak zwykle, w celu uzyskania pełnej synergii z moją elektroniką, FOCAL Clear MG grał przez kilka godzin ale niestety brzmienie nie przejawiło żadnej zmiany, zatem uznałem, że jest takie jak zostało zaprojektowane.
W celu nabrania pewności, że charakterystyka strojenia nie zmieni się wraz z inną elektroniką, użyłem oprócz moich zestawów odsłuchowych A, B i C, także kilku innych wzmacniaczy i przetworników oraz DAP-a. Wszystkie potwierdziły styl grania lub jeśli wolisz, profil brzmieniowy FOCAL Clear MG. W porównaniu z nim Cleer NEXT gra znacznie bardziej rozdzielczo, przejrzyście, swobodnie i równo w zakresie przetwarzanego pasma akustycznego.
FOCAL Clear MG ma bardzo gładką i delikatną średnicę ale mało rozdzielczą i cofniętą, w zestawieniu z Cleer NEXT.
Wysokie tony czyli np.: perkusja też są delikatne i ciche, co prowadzi do dźwięku, o słabo pokazanej akustyce wnętrz, a to skutkuje graniem mało przestrzennym, z bliskim pierwszym planem i często wchodzącym do głowy.
Cleer NEXT w porównaniu, gra bardzo swobodnie, otwarcie w całym pasmie i bardzo przestrzennie. Wysokie tony ładnie naświetlają akustykę wnętrz i pokazują drobiny muzyczne, które tworzą żywy obraz muzyczny.
Za każdym razem gdy zmieniałem FOCAL Clear MG na Cleer NEXT odbierałem zmianę w prezentacji muzyki, jakby ktoś zdjął grubą kotarę, która oddzielała mnie od grających muzyków.
Zastanawiałem się jak to możliwe, że FOCAL zrobił słuchawki, o tak specyficznym brzmieniu.
Znając dobrze brzmienie FOCAL Elear, spodziewałem się brzmienia, o klasę lepszego, bardziej przejrzystego, a tymczasem FOCAL Clear MG brzmi wcale nie lepiej. Nie dawało mi to spokoju więc aby całkowicie uniknąć kontrastowania cech, przez kilka dni słuchałem różnej muzyki, tylko z FOCAL Clear MG czyli tak jak zwykle i tak jak Ty słuchasz.
Zawodowi recenzenci porównują brzmienie kilku słuchawek na podstawie kilkunastu próbek dźwiękowych, zmieniając jedne słuchawki po drugich, co nic nie wnosi dla użytkowników konkretnego modelu.
Słuchając tylko FOCAL Clear MG, mój zmysł słuchu maksymalnie przyzwyczaił się do ich profilu brzmieniowego ale mimo to wciąż muzyka grała nienaturalnie i daleka była od tej którą znam z udziału w koncertach na żywo.
Powrót po kilku dniach, w czasie których przesłuchałem kilkanaście albumów, do Cleer NEXT był powrotem do normalności, którą znam ze większości innych słuchawek.
FOCAL Elear ma podbity średni bas ale także obfitą i błyszczącą górę, która go równoważy, a jedynie środek jest delikatny i wycofany. FOCAL Clear MG ma jeszcze potężniejszy zakres basu ale wycofaną średnicę i ściszoną górę.
Na jego tle Cleer NEXT gra wręcz wzorcowo równo w całym paśmie i monitorowo przejrzyście, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Bas w wykonaniu Cleer NEXT jest znacznie mniej obfity ale schodzi niżej, ma perfekcyjną kontrolę na wybrzmieniem, jest szybszy i dzięki temu znacznie lepiej pokazuje atak oraz niuansy artykulacji dźwięków spod lewej ręki na fortepianie i fakturę niskich tonów kontrabasu i fagotu. Wystarczy posłuchać dowolnej płyty z udziałem Henri Texier, np.: African flashback aby zrozumieć, że NEXT prezentuje zakres basu perfekcyjnie, a do tego w idealnych proporcjach do perkusji i klarnetu. Odlot!
Interpretacja nagrań przez FOCAL Clear MG podobała mi się w muzyce elektronicznej, rap, house itp. gdzie nie ma naturalnej akustyki i bogactwa harmonicznych w barwach dźwięków, natomiast liczy się ilość basu.
Muszę przyznać, że bas choć jest bardzo powiększony, krągły i powolny, to nie dudni i nie jest utwardzony ani głuchy. Myślę, że strojenie FOCAL Clear MG jest zrobione celowo, pod oczekiwania młodych użytkowników, którzy słuchają muzyki sztucznie tworzonej na komputerach i podłączają słuchawki do telefonu, DAP-a lub w najlepszym wypadku, do małego ampli-daka podłączonego do laptopa. Takie urządzenia nie są w stanie dostarczyć odpowiednio dużo prądu aby bas brzmiał na 100% swoich możliwości, tak jak przy połączeniu z GUSTARD H20S, o mocy 12W w klasie A.
Większość biurkowych zabawek, które łączą wzmacniacz, o małej mocy i przetwornik, o zawrotnej ilości GHz, zasilanych z impulsowej kostki, gra jasnym, chudym dźwiękiem, bez wypełnienia i z małą ilością basu, do tego bardzo analitycznie i zwykle ostro. Taki styl grania mają, dla przykładu, urządzenia Matrix, Burson, Topping oraz FOCAL Arche.
Myślę, że z nimi słuchawki FOCAL Clear MG grają całkiem dobrze, bo wzajemnie równoważą swoje braki. Z tego typu urządzeniami Cleer NEXT się nie sprawdzi, bo z powodu neutralnego charakteru i dużej przejrzystości, pokaże wszystkie negatywne cechy brzmienia. Nie znaczy to, że dobrze gra tylko z bardzo mocnymi wzmacniaczami i drogimi źródłami, wcale niekoniecznie.
Napisałem wcześniej, że rewelacyjnie gra z iBasso DX320X, który oferuje 1,2W ale ma bardzo soczysty i żywy dźwięk, co daje olśniewająco dobry efekt dla każdej muzyki.
Bardzo dobrze gra Cleer NEXT podłączony bezpośrednio, do przetwornika BRZHIFI NXC10, który ma wbudowany wzmacniacz, zrobiony na scalakach, o mocy tylko 700mW.
Potwierdzeniem moich przemyśleń odnośnie celowości specjalnego profilu brzmieniowego FOCAL Clear MG, jest bardzo duży sukces rynkowy tych słuchawek. Większość ludzi takiego brzmienia oczekuje i inżynierowie firmy FOCAL, zaspokoili tę potrzebę.
Natomiast Cleer NEXT jest zaprojektowany zgodnie ze sztuką techniki akustycznej, nie mody rynkowej. Jego brzmienie jest całkowicie uniwersalne muzycznie, chociaż bardziej wymagające od elektroniki, w aspekcie jakości sygnału muzycznego.
Inaczej to ujmując, jest przeznaczone dla dojrzałego słuchacza, wyrafinowanej muzyki, głównie akustycznej i wokalnej, chociaż rock’n’roll też świetnie brzmi z Cleer NEXT, który używa dobrze zrównoważonego źródła muzyki.
Ja słuchałem z Cleer NEXT każdego typu muzyki, od ciężkiego rocka po arie operowe z przyjemnością, a z FOCAL Clear MG tylko elektroniczna dawała mi satysfakcję.

4. Cleer NEXT – podsumowanie

Cleer NEXT to kolejne bardzo ciekawe pod kątem budowy i rewelacyjne odnośnie jakości brzmienia słuchawki, które opisałem aby Cię nimi zainteresować i być może sprowokować do zakupu. Decyzja zależy od tego, jakiej muzyki słuchasz i z jakich urządzeń.
Styl grania Cleer NEXT dokładnie opisałem i porównałem ze znanym modelem firmy FOCAL.
Zapewniam Cię, że użyte materiały, jakość wykonania oraz komfort używania są najwyższej klasy, znacznie powyżej słuchawek konkurencji w cenie 7kzł.

PS
Pożyczyłem także nowego flagowca FOCAL. Utopia V2 gra znacznie lepiej od Clear MG ale profil brzmieniowy ma podobny czyli dla przyjemnego słuchania z jasno i ostro grającą elektroniką.
Bezpośrednie porównanie z Cleer, zasilanych kablem ze srebra 6N pokazało, że NEXT oferuje większą rozdzielczość i mikro dynamikę niż FOCAL Utopia V2 z kablem fabrycznym.
Myślę, że podłączenie Utopia V2 takim samym kablem ze srebra 6N mogłoby przeważyć szalę na ich korzyść ale niestety nie mam kabla z wtykami Lemo FGG 0B, o średnicy 7mm czyli większymi od tych, których używa Cleer NEXT i Ultrasone E15.


                                                                                                                                                            Polecam
                                                                                                                                                            Józef Bywalec


Cleer NEXT - dyskusja.



1. Cleer NEXT
1. Cleer NEXT
Cleer NEXT - 1
Cleer NEXT - 1
Cleer NEXT - 2
Cleer NEXT - 2
Cleer NEXT - 3
Cleer NEXT - 3
Cleer NEXT - 4
Cleer NEXT - 4
Cleer NEXT - 5
Cleer NEXT - 5
Cleer NEXT - 6
Cleer NEXT - 6
Cleer NEXT - 7
Cleer NEXT - 7
Cleer NEXT - 8
Cleer NEXT - 8
Cleer NEXT - 9
Cleer NEXT - 9
Cleer NEXT - 10
Cleer NEXT - 10
Cleer NEXT - 11
Cleer NEXT - 11
Cleer NEXT - 12
Cleer NEXT - 12
Cleer NEXT - 13
Cleer NEXT - 13
Cleer NEXT - 14
Cleer NEXT - 14
Cleer NEXT - 15
Cleer NEXT - 15
Cleer NEXT - 16
Cleer NEXT - 16
Cleer NEXT - 17
Cleer NEXT - 17
Cleer NEXT - 18
Cleer NEXT - 18
Cleer NEXT - 19
Cleer NEXT - 19
Cleer NEXT - 20
Cleer NEXT - 20
Cleer NEXT - 21
Cleer NEXT - 21
Cleer NEXT - 22
Cleer NEXT - 22
Cleer NEXT - 23
Cleer NEXT - 23
Cleer NEXT - 24
Cleer NEXT - 24
Cleer NEXT - 25
Cleer NEXT - 25
Cleer NEXT - 26
Cleer NEXT - 26
Cleer NEXT - 27
Cleer NEXT - 27
Cleer NEXT - 28
Cleer NEXT - 28
Cleer NEXT - 29
Cleer NEXT - 29
Cleer NEXT - 30
Cleer NEXT - 30
Cleer NEXT - 31
Cleer NEXT - 31
Cleer NEXT - 32
Cleer NEXT - 32
Cleer NEXT - 33
Cleer NEXT - 33
Cleer NEXT - 34
Cleer NEXT - 34
Cleer NEXT - 35
Cleer NEXT - 35
Cleer NEXT - 36
Cleer NEXT - 36
Cleer NEXT - 37
Cleer NEXT - 37
Cleer NEXT - 38
Cleer NEXT - 38
Cleer NEXT - 39
Cleer NEXT - 39
Cleer NEXT - kabel
Cleer NEXT - kabel
Cleer NEXT - kabel CANARE
Cleer NEXT - kabel CANARE
Cleer NEXT - mini Jack + nasadka duży Jack
Cleer NEXT - mini Jack + nasadka duży Jack
Cleer NEXT - wtyki Lemo 001
Cleer NEXT - wtyki Lemo 001
Cleer NEXT - wtyki Lemo 2-pin
Cleer NEXT - wtyki Lemo 2-pin
Cleer NEXT - na manekinie - 1
Cleer NEXT - na manekinie - 1
Cleer NEXT - na manekinie - 2
Cleer NEXT - na manekinie - 2
Cleer NEXT - na manekinie - 3
Cleer NEXT - na manekinie - 3
Cleer NEXT - na manekinie - 4
Cleer NEXT - na manekinie - 4
Cleer NEXT - na manekinie - 5
Cleer NEXT - na manekinie - 5
Previous Next Play Pause



 

 

Written by : Józef Bywalec