Ted Baker ROCKALL - na ulicę.

Ted Baker ROCKALL - na ulicę.

1. Wtęp


Ted Baker to ekskluzywny butik w Londynie, który sprzedaje odzież i buty oraz dodatki. Moda bez litości i bez wyjątków rządzi popytem, a więc i podażą. W związku z tym, wśród „obowiązkowych dodatków”, wprowadził do oferty słuchawki. Nazywają się ROCKALL.
Słuchawki te wypatrzyłem przypadkowo w internecie. Spodobały mi się pod kątem wyglądu i budowy więc postanowiłem je kupić.
W 2015 roku kosztowały w sklepie internetowym Ted Baker 235 funtów. Poprosiłem kolegę, mieszkającego w Londynie, aby je kupił bezpośrednio i przywiózł mi, gdy przyjedzie na urlop do Polski. Tak się stało. Zapłaciłem 1000 zł bo dostał rabat. Słuchawki używam ponad 3 lata ale nie miałem w planach napisać ich recenzji.
Na przełomie 2016/17 r. Ted Baker obniżył ich cenę do 180 funtów, co zmieniło moje postrzeganie ich możliwości w stosunku do ceny. Pomyślałem, że może napiszę ich krótką recenzję w wolnym czasie. Zanim wziąłem się do jej pisania, przy jakiejś okazji, znalazłem na ebay ofertę sprzedaży nowych ROCKALL za 40 GBP! Zaskoczyło mnie to bardzo. Sprzedawca ma ich dużo i same pozytywne opinie. Nie wiem skąd ma taką cenę, bo inni sprzedający oferują je w wyższych cenach, aż do 500 funtów!
Nie mogę wziąć odpowiedzialności, że to co sprzedaje, to na 100% oryginalny produkt ale wiem, że ebay nie dopuszcza do sprzedaży podróbek znanych marek więc najprawdopodobniej to oryginalny produkt w bardzo okazyjnej cenie:)
W związku z tym, że to co dobre, np: bardzo niska cena, nie trwa długo więc szybko wziąłem się do napisania recenzji ROCKALL.

2. ROCKALL – budowa.


Ted Baker ROCKALL to słuchawki wokółuszne, zamknięte. Zapakowane są w kartonowym pudełku, ze zdjęciami słuchawek i ładnie lakierowanym.

ted baker rockall opakowanie

W stosunkowo małych, owalnych muszlach, znajdują się przetworniki dynamiczne o średnicy 40mm! Jak im się to udało? Patrząc na wielkość innych słuchawek o takiej samej średnicy przetworników, ROCKALL wyglądają filigranowo.

Ted Baker Rockall 

Pałąk i muszle wykonane są ze stali kwasoodpornej, delikatnie zmatowionej aby nie było widać śladów używania.

Ted Baker Rockall muszla 2 Ted Baker Rockall z pokrowcem 2

Końcówki pałąka wysuwają się płynnie i dość lekko dlatego łatwo niechcący zmienić ustawioną wielkość. Nie ma skali ani zatrzasków, to wada użytkowa. Poduszki pałąka i padów, obszyte są bardzo delikatną w dotyku, skórą syntetyczną.

Ted Baker Rockall 2  Ted Baker Rockall palak
Co ważne dla komfortu, przekrój poprzeczny poduszek jest typu D, a więc najlepszy dla twarzy. Coraz więcej firm ułatwia sobie produkcję i robi pady o przekroju kwadratowym, zupełnie nieergonomiczne. W czasie 30-minutowego testu w sklepie, to bez znaczenia ale gdy słuchawki są na uszach ponad godzinę, już tak.
Muszle są małe ale dzięki owalnemu kształtowi i wąskim poduszkom, mieszczą uszy nawet średniej wielkości.

 Ted Baker Rockall poduszka  Ted Baker Rockall poduszki 2

Gorzej gdy uszy są odstające, bo miejsce wewnątrz muszli jest płytkie. Dlatego odstające uszy będą miały kontakt z przegrodą zabezpieczjącą przetwonik i może to powodować dyskomfort, przy dłuższym słuchaniu muzyki.
Połączenie końcówek pałąka z muszlami zrealizowane jest w postaci punktowego przegubu kulowego. Połączenie to jest trwałe choć delikatne z wyglądu, co pasuje do całej koncepcji designu i także zapewnia ruch muszli w każdym kierunku. Zakres nie jest duży ale zupełnie wystarczający do dokładnego ułożenia padów na głowie słuchacza. Dokładne ułożenie się muszli jest bardzo ważne, bo to słuchawki zamknięte i przeznaczone do użytku w drodze, na zewnątrz pomieszczeń, choć oczywiście nie tylko. Szczelność słuchawek jest potrzebna dla zochowania równowagi tonalnej brzmienia i odcięcia się od hałasu z otoczenia.
Napisałem już w tytule, że ROCKALL to słuchawki na ulicę. Tak uważam i to z czterech powodów:
są zamknięte, bardzo lekkie - 278g, bardzo łatwe do wysterowania i składane.

Ted Baker Rockall zlozone

W komplecie jest praktyczny pokrowiec ze skóry syntetycznej, do schowania słuchawek po ich złożeniu.

Ted Baker Rockall z pokrowcem Ted Baker Rockall w pokrowcu 2

Ze słuchawkami jest świetny, pod kątem mobilności, przewód o długości 1,3m, zakończony mini Jackiem o czterech polach i zaopatrzony w sterowanie telefonami Iphone i mikrofon. Z telefonami innych firm działa tylko przycisk pauza / odbiór połączenia.
Ted Baker Rockall przewód 4 Ted Baker Rockall przewód 3

Przewód ma postać wąskiej, cienkiej i bardzo elastycznej taśmy. Dzięki temu świetnie się sprawdza w drodze, gdy trzeba go przewlec z kieszeni kurtki na zewnątrz przez mały otwór.
Nie skręca się i jest trwały. To zupełne przeciwieństwo kabla, który sprzedaje AudioQuest ze słuchawkami NightHawk Carbon. Tamten jest bardzo gruby, ciężki i sztywny tak, że nawet w domu, trudno się go używa, a ma długość 120cm i małego Jacka, a więc przeznaczony jest do sprzętu przenośnego. Więcej o nim, przy recenzji słuchawek NightHawk Carbon.
Tu dodam, że przewód łączy się z Ted Baker ROCKALL, bezpośrednio z każdą słuchawką, poprzez wtyk mini Jack stereo.

 Ted Baker Rockall z kablem  Ted Baker Rockall z kablem 2

Tak lubię!

3. ROCKALL – dźwięk


Muzyka prezentowana przez ROCKALL jest żywa, dźwięczna i bezpośrednia. W stosunku do niej, muzyka z Sennheiser HD-600, brzmi delikatnie i z perspektywy ostatnich rzędów w sali koncertowej. HD-600 to muzyka o barwach pastelowych, czasem szarych. ROCKALL prezentuje barwy bardzo różne, czasem także jaskrawe, tak jak muzyka na żywo. Z kolei model zamknięty - Momentum M2 to w zestawieniu z ROCKALL, dźwięk łagodny z dużym basem i ściszoną górą.
Prezentacja muzyki przez Ted Baker ROCKALL jest dobrze zrównoważona ale raczej lekka i jasna. Jasna z powodu dużej ilości szczegółów w całym paśmie i szybkiego tempa. Nie ma absolutnie efektu rozjaśnienia poprzez zwiększoną ilość harmonicznych lub podbicie głośności jakiegoś fragmentu pasma akustycznego. Sprawdziłem to z elektroniką stacjonarną wysokiej klasy.
Dla dalszego porównania, AKG K-612 oferują dźwięk lekki, rozjaśniony w średnicy, z wyostrzonymi sybilantami. Model K-702 to podobna równowaga tonalna do ROCKALL ale mniejsza szczegółowość i żywość dźwięku. Oba wymienione modele AKG są otwarte, duże i dlatego nie nadają się do używania na ulicy. Propozycją na ulicę jest model K550 – dobra równowaga tonalna ale dźwięk bardziej łagodny i mniej przejrzysty.
Używam ROCKALL głównie z telefonami lub czasem w domu, podłączam je do małego strimera Logitech Squeezebox Touch i słucham TIDAL Hi-Fi. Strumień danych, o zwiększonej ilości informacji, daje dźwięk o jakości znacznie wyższej niż z YouTube i słuchawki ROCKALL potrafią to bardzo dobrze pokazać. Ilość szczegółów jaką słyszę, jest naprawdę duża. Ładnie pokazują długie wybrzmienia talerzy perkusji, dzwonków oraz akustykę sal nagraniowych. Instrumenty są ładnie poustawiane na wirtualnej scenie, a dźwięki pojawiają się w różnych miejscach, także w relacji góra / dół, oczywiście gdy są tak nagrane.
Głosy są dobrze różnicowane pod kątem barwy, wyraźne, namacalne ale z pełną kontrolą nad sybilantami. Dźwięk mimo dużej szybkości i rozdzielczości, ma pełną kulturę prezentacji, czyli gładkość krawędzi, porządek na scenie i kontrolę nad basem.
Wśród młodych użykowników słuchawek, użycie korektora harakterystyki przetwarzania lub regulatorów basu i sopranu, to normalna rzecz, bo chcą aby muza klubowa mocno mruczła niskim basem.
W celu sprawdzenia możliwości basowych tych słuchawek, podłączyłem je do mojego starego telefonu Huawei D2, który jest wyposażony w system Dolby Digital. Po włączeniu DD w opcji „domyślnie”, w której układ sam rozpoznaje rodzaj muzyki i dokonuje odpowiednich korekt, dźwięk z YouTube dostaje całościowo pałera. Głośność muszę zmniejszyć z 90% skali do 50-60%, a dźwięk jest potężny i dynamiczny.
Bas schodzi zaskakująco nisko, jest mocny, pełny ale nadal ma kontrolę więc dobrze słychać artykulację gry na gitarze basowej. Stopa perkusji ma odpowiednie uderzenie, bez rozmycia, czy spowolnienia. Co wręcz zaskakujące, nigdy nie usłyszałem żadnego dudnienia, czy buczenia. Oznacza to, że inżynier, który zaprojektował kształt i tłumienie muszli, znał się na sprawie.
Przy słuchaniu muzyki z TIDAL hi-fi, użycie Dolby Digital nie jest potrzebne, a wręcz jest niewskazane, bo dźwięk bez tej funkcji jest bardzo dobrze nasycony i rozciągnięty w dół. Miłośnik hip-hopu może mieć inne zdanie:)
Nie znam innych słuchawek zamkniętych, w cenie do 1kzł, tak małych i lekkich, które grałyby lepiej od ROCKALL, z telefonem lub DAP.

Dobrze, a jeśli interesują Cię słuchawki do używania tylko w domu?
Też zdecydowanie polecam ROCKALL. Z aparaturą domową ich dźwięk jest żywy, barwny i kompetentny w każdym rodzaju muzyki. Na pewno lepszym kompanem będzie dla nich elektronika o ciepłym i obfitym dźwięku, np: AudioGd, niż suchym i z chłodnym klimatem, np: Audiolab.
Rockall mają wysoką rozdzielczość ale nie mają tendencji do osuszania, czy agresywnego brzmienia. Ich dźwięk jest jędrny i dobitny ale nigdy płaski lub szorstki. Ja taki dźwięk lubię:) Jeśli Ty też, to spodobają Ci się słuchawki ROCKALL.

4. ROCKALL – podsumowanie

Ted Baker ROCKALL, to naprawdę świetne słuchawki, a obecna cena zakupu na ebay jest okazyjna! Ich konstrukcja jest elegancka, wręcz wysmakowana, mocna i składana.
Wykonane są na najwyższym poziomie jakości, z użyciem tylko stali i skóry syntetycznej.
Dostępne są trzy wersje kolorystyczne:

Ted Baker Rockall kolory

stal/czarna skóra, stal/brązowa skóra i stal anodowana na złoto/biała skóra.
W komplecie jest bardzo praktyczny futerał ze skóry syntetycznej.
Kabel zasilający każdą słuchawkę osobno jest odpinany, lekki i bardzo wiotki, a przy tym trwały.
Jakość dźwięku zostawia konkurencję znanych firm z tyłu. Dopiero słuchawki za około 2kzł, np: Beyerdynamic Amiron Home, czy Sennheiser HD660s oferują lepszy dźwięk pod względem skali i wypełniania ale nie pod względem przejrzystości i neutralności.
Wiem, że mi nie wierzysz. Jakim cudem, ba, jakim prawem, słuchawki z butiku z ciuchami, mogą konkurować z tymi utytułowanymi, od producentów z doświadczeniem kilkudziesięciu lat w produkcji słuchawek?
Proponuję abyś zrobił eksperyment praktyczny.
Znajdź w telefonie ten film: test praktyczny - nie mam do niego żadnych praw i posłuchaj na swoich słuchawkach, bez dodatkowego wzmacniacza i korekcji.
Jeden z najwybitniejszych współczesnych gitarzystów klasycznych, Marcin Dylla, gra jeden utwór Capricho Arabe, na sześciu różnych gitarach klasycznych. Zmiany gitar następują płynnie, w trakcie gry. Nagranie zmontowane jest tak, że nie ma przerw.
Ja słuchając tego nagrania z użyciem telefonu LeTv Max i słuchawek Ted Baker ROCKALL, słyszałem subtelne różnice w barwie dźwięku z poszczególnych gitar. A Ty?
Oprócz każdego, najmniejszego dotknięcia gryfu i strun, słychać także jak artysta oddycha oraz jak jego koszula ociera się o pudło gitary. Nagranie jest wybornej jakości i ROCKALL potrafią to w pełni pokazać. To duża sztuka i świadczy o naprawdę wysokiej klasie tych, w zasadzie, tanich słuchawek.
Zatem do słuchania muzyki w domu też polecam te słuchawki. Trzeba je zaopatrzyć w wyższej klasy kabel, bez mikrofonu i sterowania telefonem. Wtedy dźwięk staje się bardziej pełny, bas mocniejszy i niższy.
Jedynym problemem jest komfort długiego słuchania, który zależy od wielkości uszu i głowy, bowiem słuchawki mają płytkie muszle. Przy małej głowie, uszy muszą głębiej wejść w słuchawki, zanim poduszki muszli oprą się o głowę wokół uszu. W moim przypadku, małżowiny są lekko przyciskane przez osłony chroniące przetworniki. Po dwóch godzinach słuchania, uszy zaczynają mnie boleć i muszę zdjąć słuchawki. Innych wad natury użytkowej, nie stwierdziłem, w ciągu przeszło trzech lat używania ich.
W cenie zakupu około 1000zł szczerze polecam słuchawki Ted Baker Rockall.

Pozdrawiam
Józek


Ted Baker ROCKALL - dyskusja.


Ted Baker ROCKALL - poduszki
Ted Baker ROCKALL - poduszki
Ted Baker ROCKALL
Ted Baker ROCKALL
Ted Baker ROCKALL z pokrowcem 3
Ted Baker ROCKALL z pokrowcem 3
Ted Baker ROCKALL z kablem
Ted Baker ROCKALL z kablem
Ted Baker ROCKALL z kablem
Ted Baker ROCKALL z kablem
Ted Baker ROCKALL - pałąk
Ted Baker ROCKALL - pałąk
Poduszka pałąka też jest bardzo miękka i nie czuć jej na głowie.
Ted Baker ROCKALL muszla
Ted Baker ROCKALL muszla
Muszla ze stali kwasoodpornej, zmatowionej więc nie widać śladów po palcach i drobnych rys.
Ted Baker ROCKALL w pokrowcu
Ted Baker ROCKALL w pokrowcu
Ted Baker ROCKALL w pokrowcu
Ted Baker ROCKALL w pokrowcu
Ted Baker ROCKALL muszla
Ted Baker ROCKALL muszla
Oczywiście z logo.
Ted Baker ROCKALL z przewodem
Ted Baker ROCKALL z przewodem
Przewody są pięknie wykończone w miejscu wejścia we wtyki.
Ted Baker ROCKALL kolory
Ted Baker ROCKALL kolory
Brązowe są bardzo ładne na żywo. Złotych nie widziałem.
Ted Baker ROCKALL z pokrowcem
Ted Baker ROCKALL z pokrowcem
Ted Baker ROCKALL od dołu
Ted Baker ROCKALL od dołu
Widać otwory przez które podłącza się wtyki mini Jack stereo.
Ted Baker ROCKALL z pokrowcem
Ted Baker ROCKALL z pokrowcem
Ted Baker ROCKALL poduszka
Ted Baker ROCKALL poduszka
Mieści w sobie nawet duże uszy ale jest płytka.
Ted Baker ROCKALL złożone
Ted Baker ROCKALL złożone
Po złożeniu łatwo się mieszczą nawet w kieszeni kurtki lub w firmowym pokrowcu.
Ted Baker ROCKALL pokrowiec
Ted Baker ROCKALL pokrowiec
Pokrowiec z syntetycznej skóry, oczywiście z logo.
Ted Baker ROCKALL opakowanie
Ted Baker ROCKALL opakowanie
Kartonowe, zamykane na magnes.
Ted Baker ROCKALL przewód
Ted Baker ROCKALL przewód
Widać element z mikrofonem i przyciskami do sterowania Iphone.
Ted Baker ROCKALL przewód
Ted Baker ROCKALL przewód
Jest bardzo wiotki i trwały.
Ted Baker ROCKALL przewód
Ted Baker ROCKALL przewód
Metalowy spliter też ma logo T.
Ted Baker ROCKALL przewód
Ted Baker ROCKALL przewód
Długość 130cm w sam raz do telefonu lub DAP.
Ted Baker ROCKALL z pokrowcem
Ted Baker ROCKALL z pokrowcem
Wszystko dopracowane w każdym szczególe.
Previous Next Play Pause
 

Written by : strona