GUSTARD H20 + Sparco - Top Hi-End

GUSTARD H20 + Sparco - Top Hi-End

1. GUSTARD H20 + Sparco SS3602 – wstęp

Wzmacniacz H20 opisałem już dawno temu na moim portalu więc polecam lekturę. Ta recenzja dotyczy jego ulepszenia. 
Zanim je zrobiłem, miałem w planie dopisać tylko akapit do recenzji fabrycznej wersji H20. Zmieniłem zdanie i piszę oddzielną recenzję ponieważ zmiany mają duży wpływ na dźwięk, a po drugie dopisany akapit w starej recenzji umknąłby Twojej uwadze.


2. GUSTARD H20 + Sparco – budowa

Budowę wzmacniacza opisałem w jego recenzji więc….wiesz co trzeba zrobić. 

gustard h20 wnetrze
Jeśli już przeczytałeś, to wiesz że to nie byle jaki ani typowy wzmacniacz słuchawkowy, jakich wiele na rynku. Zbudowany jest zgodnie ze sztuką budowy zabawek najwyższej klasy czyli na elementach dyskretnych i z bardzo dużym, podwójnym zasilaczem.
Sekcja końcowa mocy składa się z 16 tranzystorów, po 8 na kanał w konfiguracji zbalansowanej.

gustard h20 zbalansowana koncowka mocy 2x 8 tranzystorowgustard h20 8 tranzystorow jednego kanalu

Jedynie w jego części przedwzmacniacza znajdują się w torze sygnału dwa układy scalone typu Op-Amp - LME49720, po jednym na kanał.

gustard h20 sekcja pre z dwoma scalakami lme49720
Zamontowane są na podstawkach więc ich wymiana jest bardzo prosta. Łatwo można eksperymentować ze zmianą jednych kości na inne aby dopasować dźwięk do swoich upodobań. To zwykle wnosi subtelne różnice soniczne ale nie jakościowe więc nie robiłem zamian.
Dowiedziałem się, od audioholika ze Szwajcarii, że jest w USA firma SparcoS Labs, która produkuje zamienniki układów scalonych zrobione z dyskretnych elementów! Zaskoczyła mnie informacja, że można coś takiego wyprodukować w rozmiarze, który umożliwia podmianę.

sparco ss3602 i lme49720
Zaciekawiłem się więc poczytałem o tych układach na stronie producenta.

sparco ss3602 i lme49720 od spodu
Okazało się, że ich zamienneki Op-Ampów oferują znacznie większy odstęp sygnału od szumów oraz dużo większy prąd i napięcie, co przekłada się na znaczny wzrost dynamiki sygnału muzycznego, jaki z nich wychodzi.

sparco ss3602 i lme49720 z boku
Zdecydowałem się kupić i sprawdzić, co zmienią w końcowym brzmieniu wybitnego wzmacniacza – GUSTARD H20.
Jedna sztuka układu podwójnego - SS3602, taki tu jest potrzebny, kosztuje około 300zł. Konieczne są dwie plus wysyłka, to daje łączny koszt ulepszenia na poziomie 700zł. Koszt wzmacniacza H20 to około 6kzł więc ma to sens ekonomiczny, a dźwiękowy?

3. GUSTARD H20 + Sparco – brzmienie

Napisałem w opisie brzmienia H20, że to najlepszy wzmacniacz słuchawkowy z jakim się zetknąłem i nadal tak jest ale…może być lepiej. W opisie jego brzmienia nie napisałem o jednym problemie jaki zaobserwowałem. Gdy wzmacniał sygnał z dyskofonu SHANLING CD500 okazjonalnie, przy muzyce o dużym zagęszczeniu dźwięków instrumentów grających głośno, obraz muzyczny ulegał kompresji dynamicznej. Objawiała się ona spadkiem czytelności wydarzeń muzycznych oraz brakiem gładkości krawędzi. Zamiast pełnej kontroli nad dźwiękiem słyszałem nerwowość i ostre dźwięki. To było okazjonalne i na tyle mało widoczne, że gdybym nie porównywał do wzmacniacza wzorcowego ONKYO M5890, to pewnie bym tego nie zauważył. Zdarzało się tylko w najbardziej dynamicznych fragmentach i tylko z CD500, a z innymi źródłami nie. Zacząłem się zastanawiać z czego to wynika i wtedy wpadłem na pomysł aby sprawdzić wartość sygnału na wyjściu z używanych źródeł. Okazało się, że C.E.C. DA3N ma zgodnie z normą: 4V na wyjściu symetrycznym i z nim nigdy opisanego problemu nie odnotowałem. Także z GUSTARD A20H nie było tego zjawiska. Natomiast SHANLING CD500 generuje 4,4V i tylko z nim następowała kompresja sygnału muzycznego na średnicy. Wniosek jest prosty. Scalaki LME49720, które pracują w sekcji przedwzmacniacza H20 nie radzą sobie z poprawnym „obrobieniem” sygnałów o większej dynamice – większym napięciu. W związku z tym problemem, obniżyłem poziom napięcia wyjściowego o 6dB i problem zniknął. Nie opisałem go ponieważ jasno wynikał ze źródła, nie wzmacniacza. Nie chciałem Cię nim niepokoić i zniechęcać do genialnego wzmacniacza H20. Pisząc jego recenzję wiedziałem, że zrobię ulepszenie i opiszę jego wpływ na dźwięk i wtedy wspomnę o tym problemie. Teraz jest właśnie odpowiedni czas i miejsce.

Wiesz już, że dowiedziałem się o Sparco i kupiłem dyskretne układy SS3602. Wymieniłem je bez problemu i wygrzałem przez kilka tygodni grania. Po normalizacji i optymalizacji ich pracy w układzie H20, przesłuchałem z nimi kilkadziesiąt płyt z użyciem kilkunastu słuchawek w cenach: 1-30kzł. Teraz opiszę, co wnoszą do dźwięku wzmacniacza H20, pracując w miejsce scalonych układów LME.

Wśród źródeł był oczywiście SHANLING CD500 ale nie tylko. Krótko pisząc układy Sparco całkowicie wyeliminowały wcześniej występujące problemy z opanowaniem sygnału wejściowego o większej dynamice czyli o wyższym napięciu ponad normę. Nie myśl, że tylko tyle i gdy sygnał nie przekracza 4V, to nic się nie zmieniło. Zmieniła się bardzo dużo dynamika i rozdzielczość dźwięku w połączeniu z każdym źródłem. To co już było świetne nie może być 2-3 razy lepsze. Z urządzeniami wysokiej klasy jest tak, że im lepiej grają tym więcej trzeba dopłacić za uzyskanie jeszcze trochę lepszego brzmienia, które zbliży słuchacza do żywej muzyki. Jakość dźwięku, którą oferuje GUSTARD H20+Sparco SS3602 uległa na tyle dużej poprawie, że śmiało mogę go zaliczyć to urządzeń kategorii Top Hi-End. Śmiejesz się, bo cena poniżej dychy? Wiesz, że to całkowicie chiński produkt. Wiedz, że gdyby firma miała oddział w Polsce z serwisem, magazynem i marketingiem, to cena H20 wynosiłaby co najmniej 12kzł. Gdyby taki wzmacniacz produkowała firma z Europy lub Japonii, to kosztowałby w Polsce zapewne 20-25kzł. Wiem, że są dużo droższe ale kupując je płacisz za magiczny dźwięk i znaną, prestiżową markę, a nie wierniej przekazaną muzykę.

H20+Sparco to wzorzec wzmacniacza w kategoriach neutralności barwy, przejrzystości, wielkości i stabilności sceny oraz mocy czystego dźwięku i zakresie jego dynamiki bez kompresji. Tło muzyczne jest w nim bardzo czarne i dzięki temu bardzo czułe słuchawki pokazują swoją klasę. Ogólnie wszystkie zyskują na umiejętności pokazania najmniejszych i najdelikatniejszych szczegółów, które z innymi wzmacniaczami giną w tle szumów. W pokazywaniu tych dodatkowych mikro szczegółów najlepsze ze wszystkich są Dharma D1000. Mają w muszlach ukryte poza dynamicznymi 50-tkami, także elektrostatyczne przetworniki SBESL, które pokazują ukrytą dla innych modeli magię muzyki. Z drugiej strony czysta, duża moc bez kompresji, pozwala pokazać prawie pełen potencjał brzmieniowy bardzo trudnych do właściwego wysterowania HIFIMAN Susvara, których czułość wynosi tylko 83dB. Napisałem prawie, bo ich pełny potencjał pokazuje dopiero mój wzmacniacz wzorcowy ONKYO M5890, który oferuje 50W/32Ohm. Zanim nie posłuchasz jak z nim gra Susvara, nawet nie pomyślisz, że może być lepiej niż z GUSTARD H20. Brak kompresji sygnału w sekcji przedwzmacniacza oraz znacznie mniejsze szumy i większy prąd dla sekcji końcówki mocy – 8 tranzystorów na kanał, skutkuje swobodą dynamiczną i czystością dźwięku każdych słuchawek, jakie podłączyłem do opisywanego wzmacniacza H20. Następuje efekt gładkości muzyki i czystości, w połączeniu z niesamowitą mikro-dynamiką i pięknie nasyconą barwą. Nie ma zmatowienia, osuszenia, utwardzenia, pogrubienia, łagodzenia, szorstkości ani piskliwości we wzmocnionej muzyce. To naprawdę najwyższa klasa. GUSTARD H20+Sparco nie oczaruje Cię magicznym brzmieniem i w ogóle nie zrobi wielkiego wrażenia, poza mocą. To wzmacniacz dla wysmakowanego i dojrzałego słuchacza, posiadającego wysokiej klasy źródło dźwięku i słuchawki, który docenia piękno muzyki bez jej poprawiania.

4. GUSTARD H20 + Sparco – podsumowanie

H20 z zamontowanymi dyskretnymi elementami firmy SparcoS Labs w sekcji przedwzmacniacza, to najwyższej klasy wzmacniacz słuchawkowy. Jest w pełni uniwersalny pod względem repertuaru i podłączonych słuchawek.
Z dużym zapasem mocy i prądu napędza nawet najtrudniejsze izodynamiczne modele.
Jego bardzo przeźroczysty i neutralny charakter wymaga zastosowania źródła wysokiej klasy.
Łączy dużą moc: 12W (THD 1%), która zapewnia nieskrępowaną dynamikę z czystością i szybkością, które zapewniają genialną mikro dynamikę i pokazanie wszystkich subtelności.
Wyjątkowa neutralność przekłada się na bardzo dobre odwzorowanie barw i pokazanie wszelkich klimatów i emocji z nimi związanych.
Trzy tryby Gain pozwalają dopasować brzmienie do danych słuchawek, płyty i upodobań słuchacza.
Jest to mój drugi po M5890, wzmacniacz wzorcowy, którego używam do odsłuchu słuchawek, których recenzje zamieszczam na moim portalu. Czy to dla Ciebie wystarczająca rekomendacja?

Gorąco polecam
Józek Bywalec


GUSTARD H20+Sparco
GUSTARD H20+Sparco
GUSTARD H20 - wnętrze
GUSTARD H20 - wnętrze
GUSTARD H20 - zbalansowana końcówka mocy - 2x 8 tranzystorów
GUSTARD H20 - zbalansowana końcówka mocy - 2x 8 tranzystorów
GUSTARD H20 - 8 tranzystorów jednego kanału
GUSTARD H20 - 8 tranzystorów jednego kanału
GUSTARD H20 - sekcja PRE z dwoma scalakami LME49720
GUSTARD H20 - sekcja PRE z dwoma scalakami LME49720
GUSTARD H20 - sekcja PRE Sparco SS3602 i LME49720
GUSTARD H20 - sekcja PRE Sparco SS3602 i LME49720
GUSTARD H20 - sekcja PRE z dyskretnymi Op-Amp Sparco SS3602
GUSTARD H20 - sekcja PRE z dyskretnymi Op-Amp Sparco SS3602
GUSTARD H20 + Sparco SS3602
GUSTARD H20 + Sparco SS3602
Sparco SS3602 i LME49720 - z boku
Sparco SS3602 i LME49720 - z boku
Sparco SS3602 i LME49720
Sparco SS3602 i LME49720
Sparco SS3602
Sparco SS3602
Sparco SS3602 i LME49720 - 2
Sparco SS3602 i LME49720 - 2
Sparco SS3602 i LME49720 - od spodu
Sparco SS3602 i LME49720 - od spodu
Previous Next Play Pause


 

Written by : strona