TEAC HA-501 - 1 wzmacniacz, a 5 charakterów

TEAC HA-501 - 1 wzmacniacz, a 5 charakterów








1. TEAC HA-501 – wstęp

TEAC to specjalistyczna japońska firma, zajmująca się tylko audio. Nie oferują telewizorów ani aparatów foto jak SONY.
Rozbawił i jednocześnie zaskoczył mnie wpis na którymś forum, że TEAC jest mało znany i produkuje tylko tanie urządzenia, o wątpliwej jakości. Pomyślałem - głupi czy urwał się z choinki? Na pewno ignorant, który nie wie co pisze, a takich niestety coraz więcej udziela się publicznie.
TEAC istnieje ponad 60 lat i jest ikoną światowego audio Hi-End. Produkuje bardzo drogie sprzęty i ekstremalnie drogie pod marką ESOTERIC. Najbardziej znany jest z bardzo zaawansowanego technicznie napędu VRDS do dyskofonów.
Wybacz jeśli to wiesz ale skoro ktoś napisał bzdury, to pomyślałem, że tytułem wstępu, na wszelki wypadek wyjaśnię co to TEAC. Najtańsze w ofercie firmy są systemy midi serii 500 i mini serii 300.
Cena za jeden element midi, to około 1-2kEUR
Używam jako systemu C do słuchawek, urządzeń ze starej, złotej serii – AG-H550 +VRDS-9, co oznacza, że ich jakość jest bardzo wysoka.

teac vrds 9 ag h550
Ponieważ jest nowa seria midi byłem jej bardzo ciekawy. Zacząłem od zakupu specjalistycznego wzmacniacza słuchawkowego HA-501, którego wcześniej w tej serii nie było.
Dodam, że są w niej obecnie wzmacniacze - AX, końcówki mocy - AP, przetworniki - UD, strumieniowce z przetwornikiem na pokładzie - NT, wzmacniacze z przetwornikami - AI, przedwzmacniacz gramofonowy - PE, dyskofon - PD, a nawet zegar wzorcowy do taktowania danych - CG.
Mimo formatu midi, kolekcja jest obszerna i kompletna. Urządzenia występują w kolorze srebrnym lub czarnym.
Nowa seria oferowana jest ponad 10 lat więc klocki mają kolejne wersje od 501, 503 i 505.
Opisywany tu wzmacniacz słuchawkowy nie ma jeszcze kolejnych wersji tylko wciąż pierwotną 501. 

2. TEAC HA-501 – budowa i używanie

Wzmacniacz ma szerokość klasycznego systemu midi czyli około 30cm. Nowi producenci z Chin, Tajwanu i Korei nie przestrzegają tego wymiaru i oferują urządzenia o wszelkich szerokościach: 28, 32, 33, 34, 35, 36, 38cm i teraz jest bałagan.
HA-501 ma klasyczną szerokość jak seria 500 ale jest znacznie cieńszy i płytszy.

teac seria 500 nowa i stara
Jego obudowa w całości wykonana jest z aluminium.

teac ha 501 panel czolowy z boku
Front zrobiony jest z płata aluminium o grubości 7mm, góra ze szczotkowanej blachy, o grubości około 1,5mm.
Boki zrobione są z grubych na około 7mm odlewów aluminiowych, które spinają i usztywniają całą obudowę.

teac ha 501 boczny panel
Najbardziej charakterystyczną wizualnie cechą nowej serii są rączki, utworzone z wystających do przodu, na około 2cm, paneli bocznych.

teac ha 501 panel boczny
Czy to ładne, sprawa indywidualna, natomiast obiektywne jest to, że nie da się tych urządzeń pomylić z żadnymi innymi.
Klasy i uroku tego wzmacniacza i całej serii, dopełniają aluminiowe, moletowane gałki z aluminium

teac ha 501 ksztalt pokretel
i hebelkowy włącznik, w postaci grubego na około 6mm aluminiowego pręta.

teac ha 501 patyczkowy wlacznik zasilania
Używanie go daje poczucie pewności, że nie pęknie gdy niechcący nacisnę go trochę mocniej, a przeskok jest twardy.
Od lewej strony dalej patrząc, jest pokrętło do wyboru jednego z czterech wejścia, w tym jedno jest symetryczne XLR.

teac ha 501 pokretlo wyboru wejscia
teac ha 501 wejscia i wyjscie
Potem jedyne wyjście dla słuchawek, w postaci gniazda na dużego Jacka.
Następnie coś, co wyróżnia ten wzmacniacz, na tle innych. Posiada on bowiem możliwość zmiany przebiegu impedancji wyjścia słuchawkowego – 5 nastaw, nazwaną przez producenta - damping factor.

teac ha 501 wskaznik wyboru typu charakterystyki impedancji
Jest wskaźnik z trzema poziomami oznaczonymi jako niska, średnia i wysoka impedancja słuchawek oraz dwoma pomiędzy nimi.
Po prawej stronie jest pokrętło identycznej wielkości jak do wyboru wejścia, którym zmienia się charakterystykę wyjścia, a wybraną pozycję pokazuje podświetlona na pomarańczowo nazwa lub kropka.

teac ha 501 wlaczone diody
Przełączanie impedancji w trakcie słuchania muzyki jest możliwe, ponieważ nie wiąże się z żadnym stuknięciem, a jedynie krótką przerwą w dopływie sygnału muzycznego do słuchawek – świetnie!
Skrajnie po prawej stronie jest pokrętło do regulacji głośności. Ma identyczny kształt jak dwa wcześniejsze ale jest większe w obu wymiarach.

teac ha 501 pokretla
Obracanie nim to czysta przyjemność, bo chodzi płynnie, miękko i z odpowiednim oporem. Do tego moc jest rozwijana płynnie i głośność rośnie liniowo wraz z kręceniem gałką.
W większości wzmacniaczy, na początku narasta bardzo szybko, tak że na godzinie 9 jest już bardzo głośno, a potem wzrasta coraz mniej.
TEAC HA-501 nie ma regulacji wzmocnienia w sekcji przedwzmacniacza, tak jak np.: GUSTARD A20H ale dzięki liniowemu działaniu potencjometru, można go bezpiecznie używać nawet ze słuchawkami dokanałowymi.
Tuż obok pokrętła głośności, na godzinie 10, jest mała dioda, której czerwone światło oznacza aktywację systemu automatycznego wyciszania.

teac ha 501 czerwona dioda ukladu wyciszania
Układ ten odłącza dopływ sygnału do gniazda słuchawkowego, po każdym wyjęciu wtyczki Jack lub wyłączeniu wzmacniacza.
Zabezpiecza on słuch, przed przypadkowo ustawionym, zbyt dużym natężeniem dźwięku ze słuchawek. Trzeba skręcić potencjometr na minimum aby wyłączyć to zabezpieczenie i słuchać muzyki.
Skoro napisałem o regulacji wzmocnienia, to wypada podać jaką wzmacniacz oferuje moc.
HA-501 może dostarczyć 1,7W do obciążenia 32Ohm. To średnia wartość na tle obecnie produkowanych wzmacniaczy słuchawkowych ale nie tylko moc jest ważna, a wydajność prądowa, a ta jest wysoka.
Mój portal nie dotyczy spraw technicznych więc nie będę opisywał budowy układów elektronicznych, a jedynie podam najważniejsze fakty. Najważniejszy jest taki, że TEAC HA-501 to nie wydmuszka jakich pełno na rynku. Pod mniej lub bardziej ładną powierzchownością obudowy, w środku mają tylko małą płyteczkę ze wzmacniaczami scalonymi, a zasilacz jest impulsowy i zwykle na zewnątrz, w postaci plastikowej kostki wtykanej do gniazdka. Takie zabawki często kosztują nawet 10kzł, a zewnętrzny firmowy, liniowy zasilacz można dokupić za drugie tyle! Nie uznaję takich rozwiązań, bo sercem urządzenia jest zasilacz i on stanowi lwią część kosztów.
HA-501 ma liniowy zasilacz na pokładzie i wnętrze napakowane elektroniką.

teac ha 501 wnetrze
                                teac ha 501 zasilacz
teac ha 501 trafo
Wzmacniacz jest symetryczny i zbudowany na tranzystorach, co jest jego drugim wyróżnikiem na tle konkurencji.
                                teac ha 501 wnetrze 2
teac ha 501 wnetrze 3
Dalej nie będę się zagłębiał w budowę, a słowa niech zastąpią zdjęcia wnętrza.
                                 teac ha 501 wnetrze 4
teac ha 501 wnetrze 5

3. TEAC HA-501 – dźwięk

Pierwszą sprawą, która wynika z powyżej opisanego sposobu działania regulacji wzmocnienia, jest mylące odczucie braku mocy. 
Podłączyłem słuchawki i zacząłem kręcić gałką, a głośność wciąż była zbyt mała.
Zaskoczyła mnie ta sytuacja ale nie trwała długo, bo po kolejnej chwili gdy przekręciłem dalej, głośność wzrosła do odpowiednio wysokiego poziomu, tak jak lubię słuchać.
Mam ten wzmacniacz ponad rok i słuchałem z nim bardzo wielu słuchawek, także wymagających. HA-501 potrafi wysterować z zapasem głośności wszystkie. Tylko wymagająca najwięcej mocy HIFIMAN Susvara, o skuteczności zaledwie 83dB, pozwoliła mi odkręcić potencjometr do oporu ale wtedy grała już bardzo głośno i co najważniejsze bez zniekształceń, które wynikałyby z przesterowania wzmacniacza.
Oczywiście, Susvara do pokazania pełni swoich możliwości, potrzebuje znacznie większej mocy ale fakt, że wzmacniacz HA-501 ją poprawnie wysterował świadczy, o jego dużej wydajności prądowej i stabilności parametrów przy skrajnie dużym obciążeniu.
Jak napisałem wcześniej, słuchałem z nim wielu słuchawek oraz wiele źródeł zarówno dyskofonów jak i  przetworników.
Nie ma potrzeby opisywania oddzielnie brzmienia z konkretnymi urządzeniami, bo to mogłoby tylko rozmyć informację o charakterze tego wzmacniacza.
TEAC HA-501 jest bardzo neutralny w przekazywaniu barwy i przejrzysty dla ilości informacji.
To zdanie nie niesie dość informacji dla pełnego obrazu tego co oferuje ten nietuzinkowy wzmacniacz. Muszę to zdanie uzupełnić o informację, że mały TEAC  przekazuje pełną paletę barw muzyki, od pasteli po jaskrawe, a ich nasycenie jest średnie.
Znacznie większe od większości wzmacniaczy biurkowych i daczków z wbudowanym wzmacniaczem ale nie tak obfite jak oferuje wybitny GUSTARD H20S, który pracuje w klasie A.
HA-501 barwy muzyki pokazuje zgodnie z temperaturą jaka została uchwycona w trakcie nagrania.
Druga cecha – przejrzystość, jest oddawana na wysokim poziomie. Muzyka o bardzo dużej gęstości informacji i natężeniu, nie traci na czytelności przekazu.
Wszystkie szczegóły dotyczące struktury dźwięków, czasie trwania wybrzmienia i akustyce pomieszczenia gdzie dokonano nagrania są oddane bardzo wiernie i czysto.
Duża szczegółowość prezentacji muzyki przez HA-501 nie ma charakteru analitycznego, nawet takiego posmaku nie ma, pod warunkiem, że źródło nie gra sterylnie, chudo i ostro, bo to łatwo opisywany wzmacniacz pokaże. Na tym polega jego klasa. 
Dopełnieniem całości brzmienia jest czystość i gładkość, która wynika z braku zniekształceń.
Z takich cech charakteru wynika duża kompatybilność TEAC HA-501 ze źródłami i łatwość napędzenia każdych słuchawek. To razem oznacza dużą uniwersalność w działaniu.
Inaczej sprawa się ma z wyglądem tego wzmacniacza.

teac ha 501 widok przodu
HA-501 ma tak oryginalny wygląd, że łączenie go z urządzeniami spoza własnej rodziny, to wielki mezalians estetyczny i wzorniczy. Dlatego dokupiłem do niego dedykowany przetwornik UD-501, polecam jego recenzję.

teac ha 501 ud 501 5
Długo szukałem, bo zależało mi na pierwszej wersji, która wykorzystuje przetworniki BurrBrown PCM1795, które cenię za ich barwę dźwięku. Nowsze modele, których więcej na rynku, wykorzystują przetworniki AKM.
Drugi powód jest taki, że tylko UD-501 ma wyświetlacz w kolorze pomarańczowym, który dokładnie pasuje do koloru diod i napisów w HA-501.

teac ha 501 ud 501 wlaczone
UD-503 i 505 mają wyświetlacze o niebieskawej barwie.
Sprawa połączenia HA-501 ze źródłem wygląda tak, że jeśli kupisz ten wzmacniacz, to znaczy, że spodobał Ci się także jego wygląd i wówczas dokupisz dla ciągłości pięknego/oryginalnego wyglądu, firmowy przetwornik lub strumieniowiec z przetwornikiem - NT. 
Uniwersalność brzmienia HA-501 sprawia, że niezależnie który model wybierzesz, dźwięk będzie bardzo dobry.
Jednym słowem mogę go opisać – naturalny.
Taki właśnie jest z każdym dobrym źródłem. Taki jest z UD-501. Naturalnie szybki, gładki, rozdzielczy, barwny.
Więcej dobrego, naturalnego brzmienia, a więc z większym zapasem dynamiki i mikrodynamiki, większą mocą, bogatszą barwą i większą rozdzielczością, oferuje większy, droższy i wybitnie dobry GUSTARD H20, zwłaszcza po ulepszeniu do wersji H20S

Na koniec kilka zdań o wpływie na dźwięk funkcji zmiany impedancji wyjścia słuchawkowego – damping factor.

teac ha 501 pokretlo damping factor
Układ ten ma pięć nastaw, przeznaczonych dla słuchawek o różnej impedancji: od niskiej po wysoką.
Wzmacniacz GUSTARD H20 ma podobną funkcję, służącą do dopasowania parametrów wyjść do impedancji słuchawek, nazwaną GAIN. Ma trzy pozycje i działa inaczej niż w HA-501.
Jej skutek na dźwięk opisałem w recenzji H20 ale w skrócie przypomnę. Pozycja: low gain - silnik wolnossący, medium - silnik z turbo, a high gain - silnik z bi-turbo, co różnie służy różnym słuchawkom.
We wzmacniaczu TEAC HA-501, działanie układu dopasowania do impedancji słuchawek działa subtelnie i inaczej. 
Każda z pięciu pozycji przełącznika damping factor, zmienia całą charakterystykę brzmienia danych słuchawek. 
Nie jest tak, jak w informacji producenta, że pozycja low najlepiej pasuje do słuchawek o niskiej impedancji, a high do wysokiej. 
Dobór odpowiedniego ustawienia damping faktor zależy od brzmienia słuchawek, muzyki, preferencji słuchacza. 
Za każdym razem gdy zmieniałem płytę, zmieniałem pozycję pokrętła szukając najlepszego brzmienia. 
Zmieniając przebieg impedancji zmienia się tembr głosu, nasycenie i zwartość basu, ilość wysokich tonów i ich propagacja w przestrzeni, pozycja lidera/solisty na scenie – raz przesuwa się bardziej do przodu, a w innym ustawieniu wtapia się w zespół. 
Wszystkie te zależności są ze sobą powiązane dlatego nie ma jednego ustawienia dla danych słuchawek, jednoznacznie najlepszego dla mnie, a tym bardziej dla każdego.
Z tego powodu trudno jest mi zdecydować, w którym ustawieniu słuchać danej płyty z konkretnymi słuchawkami.
Zmiany opisane są subtelne, a ich natężenie jest podobne do zmiany filtrów cyfrowych w przetworniku.
Dla jednego będzie pomijalnie małe, a Tobie być może, pozwoli uzyskać wreszcie, optymalne brzmienie Twoich ulubionych słuchawek.

4. TEAC HA-501 – podsumowanie

Wzmacniacz HA-501 to jeden z ciekawszych modeli na rynku w kategorii do 10kzł.
Budowa, materiały, jakość wykonania i klasa dźwięku są na najwyższym poziomie.
Mnie bardzo podoba się jego aparycja z detalami w starym stylu i obsługą w pełni mechaniczną.

teac ha 501 prawy panel boczny
Na minus dla mnie jest brak pilota. Wygląd HA-501 jest bardzo oryginalny, niby klasyczny ale awangardowy i wysmakowany.

teac ha 501 ud 501 5
Nie sposób go pomylić z jakimkolwiek innym wzmacniaczem, ani nie zauważyć na stercie sprzętu różnych firm.
Natomiast dźwięk HA-501 jest z pozoru niby słaby, trochę taki nijaki taki. Niczym się nie rzuca w uszy i nie wyróżnia na tle konkurencji w pierwszych minutach odsłuchu.
Ten opis, to krótka podpowiedź czy jego dźwięk jest dla Ciebie.
Jeśli szukasz wzmacniacza, którego dźwięk Cię zaskoczy skalą, wgniecie w fotel dynamiką i przykuje specyficznym stylem grania, to HA-501 nie jest dla Ciebie.
Natomiast jeśli masz doświadczenie z różnymi urządzeniami audio, to wiesz, że taki opis brzmienia oznacza, że urządzenie ma klasę, która polega na tym, że nie narzuca swojego charakteru.
Skutkuje to, w dłuższej perspektywie używania, tym że jego prezentacja nie znudzi Ci się, bo jej charakter zmienia się wraz z muzyką.
Wyjątkowa neutralność opisanego wzmacniacza, sprawia, że finalne brzmienie zmienia się wraz ze zmianą źródła i kabli, co pozwala łatwo dopasować je pod swoje upodobania.
Kropką nad i jest możliwość prostego i szybkiego dopasowania ostatecznego brzmienia danej płyty, a nawet jednego utworu do nastroju chwili dzięki pięciu charakterystykom impedancji, które można zmieniać pokrętłem w trakcie słuchania muzyki.
Jeden wzmacniacz, a pięć charakterów. Rewelacja!

P.S.
W widoku komputerowym jest poniżej galeria z dużą ilością zdjęć.

Polecam
Józek Bywalec


TEAC HA-501 - dyskusja.


TEAC HA-501 - widok z góry
TEAC HA-501 - widok z góry
TEAC HA-501 - patyczkowy włącznik zasilania
TEAC HA-501 - patyczkowy włącznik zasilania
TEAC HA-501 - moletowane pokrętła
TEAC HA-501 - moletowane pokrętła
TEAC HA-501 - pokrętło DAMPING FACTOR
TEAC HA-501 - pokrętło DAMPING FACTOR
TEAC HA-501 - panel boczny
TEAC HA-501 - panel boczny
TEAC HA-501 - pokrętło głośności
TEAC HA-501 - pokrętło głośności
TEAC HA-501 - pokrętło wyboru wejścia
TEAC HA-501 - pokrętło wyboru wejścia
TEAC HA-501 - widok przodu
TEAC HA-501 - widok przodu
TEAC HA-501 - prawy panel boczny
TEAC HA-501 - prawy panel boczny
TEAC HA-501 - wskaźnik wyboru typu charakterystyki impedancji
TEAC HA-501 - wskaźnik wyboru typu charakterystyki impedancji
TEAC HA-501 - pokrętła
TEAC HA-501 - pokrętła
TEAC HA-501 - kształt pokręteł
TEAC HA-501 - kształt pokręteł
TEAC HA-501 - uchwyt
TEAC HA-501 - uchwyt
TEAC HA-501 - boczny panel
TEAC HA-501 - boczny panel
TEAC HA-501 - panel czołowy z boku
TEAC HA-501 - panel czołowy z boku
TEAC HA-501 - z tyłu
TEAC HA-501 - z tyłu
TEAC HA-501 - ustawienia pracy wyjść
TEAC HA-501 - ustawienia pracy wyjść
TEAC HA-501 - wejścia i wyjście
TEAC HA-501 - wejścia i wyjście
TEAC HA-501 - wnętrze
TEAC HA-501 - wnętrze
TEAC HA-501 - zasilacz
TEAC HA-501 - zasilacz
TEAC HA-501 - trafo
TEAC HA-501 - trafo
TEAC HA-501 - zasilacz 2
TEAC HA-501 - zasilacz 2
TEAC HA-501 - wnętrze 2
TEAC HA-501 - wnętrze 2
TEAC HA-501 - wnętrze 3
TEAC HA-501 - wnętrze 3
TEAC HA-501 - wnętrze 4
TEAC HA-501 - wnętrze 4
TEAC HA-501 - wnętrze 5
TEAC HA-501 - wnętrze 5
TEAC HA-501 - czerwona dioda układu wyciszania
TEAC HA-501 - czerwona dioda układu wyciszania
TEAC HA-501 - włączone diody
TEAC HA-501 - włączone diody
TEAC HA-501 + UD-501 - 2
TEAC HA-501 + UD-501 - 2
TEAC HA-501 + UD-501 - 3
TEAC HA-501 + UD-501 - 3
TEAC HA-501 + UD-501 - 4
TEAC HA-501 + UD-501 - 4
TEAC HA-501 + UD-501 - 5
TEAC HA-501 + UD-501 - 5
TEAC HA-501 + UD-501 - 6
TEAC HA-501 + UD-501 - 6
TEAC HA-501 + UD-501 - 7
TEAC HA-501 + UD-501 - 7
TEAC HA-501 + UD-501 - 8
TEAC HA-501 + UD-501 - 8
TEAC HA-501 + UD-501 - gniazda słuchawkowe
TEAC HA-501 + UD-501 - gniazda słuchawkowe
TEAC HA-501 + UD-501 - widok z góry
TEAC HA-501 + UD-501 - widok z góry
TEAC HA-501 + UD-501 - z góry 2
TEAC HA-501 + UD-501 - z góry 2
TEAC HA-501 + UD-501 - z przodu 2
TEAC HA-501 + UD-501 - z przodu 2
TEAC HA-501 + UD-501 - z przodu
TEAC HA-501 + UD-501 - z przodu
TEAC HA-501 + UD-501
TEAC HA-501 + UD-501
TEAC HA-501 +UD-501 - włączone
TEAC HA-501 +UD-501 - włączone
Previous Next Play Pause




 

Written by : strona